Wkrótce Stadion PGE Narodowy będzie gotowy do nowej roli; chciałbym wyraźnie podkreślić, że nie jest to szpital na teraz, bo nasza służba zdrowia, choć z trudnościami, zapewnia opiekę chorym na COVID-19; musimy jednak brać pod uwagę najgorsze scenariusze - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Odnosząc się do skali przedsięwzięcia wskazał, że to wyzwanie, jakiego "państwo polskie nie podejmowało od czasów wojny".
Na Stadionie Narodowym w Warszawie powstaje pierwszy szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19.
"Wkrótce Stadion PGE Narodowy będzie gotowy do nowej roli" - napisał szef rządu w poniedziałek na Facebooku.
Zaznaczył, że wiosną została podjęta decyzja, że w razie potrzeby, w przestrzeniach biurowych stadionu zostanie przygotowany szpital polowy dedykowany chorym na koronawirusa. "To obiekt, który ma stwarzać takie możliwości ze względu na infrastrukturę: przestrzeń, instalacje, parkingi, komunikację itd." - wskazał premier.
W ciągu kilku najbliższych dni - dodał - przy współpracy sztabu najlepszych specjalistów z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, na czele z dr. Arturem Zaczyńskim "przygotujemy na tej bazie szpital polowy, dysponujący 500 miejscami, w tym 50 na OIOMie".
"Chciałbym wyraźnie podkreślić, że nie jest to szpital na teraz, bo nasza służba zdrowia, choć z trudnościami, zapewnia opiekę chorym na COVID-19. Musimy jednak brać pod uwagę najgorsze scenariusze"
- zaznaczył Morawiecki.
Dodał, że w całym kraju, w każdym z województw, przygotowywany jest plan budowy podobnych, tymczasowych placówek. "To wielkie wyzwanie logistyczne, jakiego państwo polskie nie podejmowało od czasów wojny" - zwrócił uwagę.
"Dzięki wspólnemu wysiłkowi tysięcy lekarzy, żołnierzy, funkcjonariuszy i urzędników Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i Kancelarii Premiera zapewnimy bezpieczne miejsca dla wszystkich, którzy będą potrzebowali pomocy" - zapewnił szef rządu.
Premier podziękował też we wpisie wszystkim, dzięki którym ten projekt jest realizowany. Wskazał tu szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, szefa KPRM Michała Dworczyka, wiceszefa MSWiA Pawła Szefernakera oraz kierownictwo Stadionu Narodowego i szpitala MSWiA w Warszawie.
"To nie jest czas na ironiczne żarty i bezsensowne ataki, ale na ciężką pracę i solidarność z chorymi oraz tymi, którzy niosą pomoc" - zastrzegł premier. "Jestem przekonany, że zjednoczeni wygramy tę walkę!"
- podkreślił.