Na strażaków zawsze można liczyć! Do dziś już ponad sto razy pomagali seniorom dotrzeć do punktów szczepień przeciw COVID-19 w wielu miejscach w kraju.
Od poniedziałku ruszyły w Polsce szczepienia populacyjne przeciw COVID-19. Po tzw. grupie zero, w której byli m.in. medycy, dawkę szczepionki otrzymują teraz seniorzy, na początek ci, którzy skończyli 70 lat. Seniorzy, którzy nie są mobilni i mogą mieć trudności z dotarciem do punktu szczepień, mogą zgłaszać w gminie potrzebę transportu. Samorządy uruchomiły w tym celu specjalne infolinie. Informacje na ten temat dostępne są m.in. na stronach urzędów wojewódzkich.
MSWiA przypomniało, że w dotarciu do punktów szczepień seniorom pomagają m.in. strażacy. Jak przekazało, do dziś, do godz. 11 strażacy uczestniczyli już w ponad 100 wyjazdach związanych z dowozem na szczepienia.
#SzczepimySię
— Straż Pożarna (@KGPSP) January 26, 2021
Strażacy w całym kraju pomagają dotrzeć do punktów szczepień osobom, które nie mogą tam dojechać we własnym zakresie.#NarodowyProgramSzczepień #COVID19 pic.twitter.com/WSbOw0O9V5
Rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Krzysztof Batorski w rozmowie z PAP tłumaczył, że transport do punktu szczepień organizują gminy, a w poszczególnych przypadkach zwracają się do miejscowego komendanta miejskiego lub powiatowego, który dysponuje strażaków państwowych lub ochotników. Po umówieniu się z pacjentem strażacy zawożą go na szczepienie.
#SzczepimySię w gm. #Stryszów w #powiatwadowicki: W akcję dowożenia mieszkańców włączyło się #OSP Stryszów. Środki na dowóz osób starszych do punktu szczepień przekazywane są za pośrednictwem wojewody @Lukasz_Kmita #BezpieczeństwoMałopolan@szefernaker
— Joanna Paździo (@JoannaPazdzio) January 26, 2021
➡️https://t.co/nhpPEjIMgY pic.twitter.com/uxNwGeSB5h
"W ramach prowadzonych działań strażacy będą także dystrybuować materiały informacyjne na temat szczepień oraz profilaktyki COVID-19" - zapowiedziało MSWiA.
Zgodnie z ustaleniami strony rządowej ze stroną samorządową rząd dofinansowuje transport dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym, dla seniorów, mających problemy z dotarciem do punktów szczepień na terenach gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców, a także dla osób powyżej 70. roku życia, mających trudności w samodzielnym dotarciu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Jak zapowiadał wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, gminy otrzymają ponadto dofinansowanie etatu koordynatora gminnej infolinii w kwocie 3 tysięcy złotych brutto.