Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Müller: Do końca czerwca będziemy mieli wykonanych grubo ponad 20 mln szczepień

Punkty szczepień powszechnych służą walce z koronawirusem. Do końca czerwca będziemy mieli wykonanych grubo ponad 20 mln szczepień, do końca sierpnia wszystkie chętne osoby będą mogły się zaszczepić przeciwko COVID-19 - mówił w Redzikowie (woj. pomorskie) rzecznik rządu Piotr Müller.

Twitter/@RARS_GOV_PL

W hali lodowiska w Redzikowie (pow. słupski) uruchomiono w poniedziałek pilotażowy punkt szczepień powszechnych. Podczas konferencji inaugurującej pracę punktu rzecznik rządu powiedział, że program szczepień to szansa na pokonanie epidemii.

- Szczepienia to jedyna szansa na to, żeby jak najszybciej pokonać koronawirusa. Dlatego dzisiaj w całym kraju powstaje 16 pilotażowych punktów szczepień powszechnych, które przyspieszają proces szczepień

- dodał Müller.

Przypomniał, że premier Mateusz Morawiecki ogłosił w poniedziałek, że do 10 maja każdy dorosły obywatel będzie mógł otrzymać e-skierowanie i mógł zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19. - To pozwoli na to, abyśmy do końca sierpnia zaszczepili wszystkie chętne osoby w Polsce - zaznaczył.

Poinformował, że punkcie, który powstał w Redzikowo dziennie dawkę szczepionki będzie mogło otrzymać pół tysiąca osób. Punkt ten będzie działał przez 7 dni w tygodniu w godzinach od 8-18. Rzecznik rządu podkreślił, że podobne punkty w województwie pomorskim powstaną m.in. w Słupsku, Lęborku, Bytowie.

- Walka z koronawirusem odbywa się na wielu frontach. To walka, którą podejmują lekarze, ale również walka profilaktyczna, czyli możliwość zaszczepienia. Punkty szczepień powszechnych służą tej walce i mam nadzieję, że będziemy mogli ją jak najszybciej zwyciężyć. Tak jak wspomniałem, do końca sierpnia wszystkie chętne osoby w Polsce będą mogły się zaszczepić, a do końca czerwca będziemy mieli wykonanych grubo ponad 20 mln szczepień, dzięki temu, że zwiększają się dostawy szczepionek

- podkreślił.

Powiedział również, że do tej pory powiat słupski miał potencjał szczepień na poziomie 3 tys. - W tej chwili będzie to 11 tysięcy dzięki temu, że zwiększone zostały dostawy do 35 punktów populacyjnych, które do tej pory funkcjonowały i dzięki temu, że powstaną dwa punkty powszechne. Radykalnie przyspieszamy dzisiaj z programem szczepień - wskazał.

Punkty szczepień powszechnych to jeden z czterech nowych filarów Narodowego Programu Szczepień. Kolejne elementy to: uruchomienie punktów drive-thru, umożliwienie wykonywania szczepień przez ratowników i pielęgniarki, a także przeprowadzanie szczepień w aptekach od maja.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Piotr Muller #koronawirus #szczepienia

am