W ciągu miesiąca liczba dziennych wyjazdów zespołów ratunkowych do pacjentów covidowych wzrosła czterokrotnie. Obecnie dziennie realizowanych już ich ponad 1200.
Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, odnosząc się w Polsat News do liczby zespołów ratunkowych wyjeżdżających do pacjentów zakażonych koronawirusem, przyznał, że jeszcze miesiąc temu karetki wyjeżdżały do chorych ok. 300 razy dziennie, natomiast obecnie, to ponad 1200 razy.
- Zwiększyliśmy liczbę karetek, nie tylko systemowych, ale też transportowych. (...) Jeżeli mówimy o karetkach systemowych, jest ich o ponad 80 więcej, transportowych jest więcej o ponad 120. Czyli dodatkowo ponad 200 karetek jest w Polsce zaangażowanych w walkę z koronawirusem
- poinformował wiceminister zdrowia.
- Prawie trzykrotnie wzrosła także liczba pacjentów, u których stwierdza się saturację poniżej 90. To pokazuje, że ten przebieg choroby jest zdecydowanie cięższy niż w ostatniej fali - zwrócił uwagę wiceminister zdrowia.
O zamiarze zwiększenia w okresie pandemii liczby zespołów ratownictwa medycznego Kraska informował w piątek.
- W tej chwili podjęliśmy decyzje, aby wojewodowie występowali do nas o zwiększenie ilości karetek pogotowia ratunkowego - mówił.
- W ciągu dwóch ostatnich tygodni zwiększamy tę liczbę o ponad 200 ambulansów - dodał. - Będą to zespoły zarówno ratownictwa medycznego pracujące w systemie, ale także tzw. karetki transportowe, covidowe, przeznaczone wyłącznie dla pacjentów, którzy są zakażeni koronawirusem - wyjaśnił. Wyraził nadzieję, że dzięki temu zdecydowanie skróci się czas oczekiwania na przyjazd karetki.
"Prawie trzykrotnie wzrosła także liczba pacjentów, u których stwierdza się saturację poniżej 90. To pokazuje, że ten przebieg choroby jest zdecydowanie cięższy niż w ostatniej fali" - zwrócił uwagę wiceminister zdrowia.