W opublikowanym wczesnym popołudniem na stronach resortu aktywów państwowych komunikacie czytamy, że decyzja o wstrzymaniu wydobycia i skierowaniu załóg na trzy tygodnie "postojowego" dotyczy - wedle zapowiedzi - 12 kopalń: dwóch z Jastrzębskiej Spółki Węglowej i 10 z Polskiej Grupy Górniczej. Jak zaznaczył wówczas minister, chodzi o kopalnie, w których odnotowywane są nowe zakażenia, a których załogi nie zostały w pełni przebadane.
JSW:
- Knurów-Szczygłowice
- Budryk
PGG:
- Bolesław Śmiały
- Piast
- Ziemowit
- Halemba-Wirek
- Pokój
- Chwałowice
- Marcel
- Rydułtowy
- Mysłowice-Wesoła
- Wujek
- To przejście do kolejnego etapu walki z epidemią, natychmiast po pojawieniu się zakażeń, zarządy spółek podjęły w porozumieniu szereg działań, mających ochronić górników przed zarażeniami - stwierdził wicepremier na porannej konferencji.
- Dzisiaj podjęliśmy taką decyzję, by zdusić te ogniska epidemii. Nasze działania odniosą skutki w wielu wymiarach
- powiedział Jacek Sasin.
Wicepremier Jacek Sasin zapewnił, że w kopalniach PGG i JSW wyłączonych z produkcji będą prowadzone prace i roboty niezbędne do zabezpieczenia zakładu przed zagrożeniami naturalnymi oraz prowadzone będą prace i roboty górnicze zabezpieczające fronty eksploatacyjne i umożliwiające powrót do normalnej produkcji po 3 tygodniach postoju.