Szczepionka przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca jest bezpieczna i skuteczna, ale nie da się wykluczyć związku między zaszczepieniem a przypadkami zakrzepów krwi, które wystąpiły - poinformowała w czwartek na konferencji prasowej dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke.
Niektóre kraje Unii Europejskiej w ramach środka zapobiegawczego czasowo zawiesiły używanie preparatu AstraZeneki po informacjach o rzadkich przypadkach powstania zakrzepów krwi u osób, które przyjęły szczepionkę. Inne kraje Wspólnoty po analizie tych samych danych zdecydowały się na kontynuację szczepień tą substancją; taki krok zaleca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
"Jest to bezpieczna i skuteczna szczepionka. Jej zalety związane z ochroną ludzi przed Covid-19 przeważają (...) nad ryzykiem. Szczepionka nie jest odpowiedzialna za ogólny wzrost przypadków zakrzepów krwi. Posługując się dostępnymi dowodami (...) ciągle nie możemy definitywnie wykluczyć związku między przypadkami, które wystąpiły, a zaszczepieniem"
- oświadczyła dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke.
Agencja zapowiedziała jednocześnie, że zamierza nadal badać doniesienia w sprawie związku między zakrzepami krwi a szczepionką AstraZeneki. Preparat "może być związany z bardzo rzadkimi przypadkami zakrzepów krwi związanymi z trombocytopenią, tj. niskim poziomem płytek krwi (elementów we krwi, które pomagają w krzepnięciu - przyp. red.)" - przekazano.
Centrum Informacyjne Rządu oceniło na profilu #SzczepimySię na Twitterze, że Europejska Agencja Leków potwierdziła dziś, że decyzja podjęta przez wiele krajów w Europie była przedwczesna. "Biorąc pod uwagę badania i fakty można jednoznacznie stwierdzić, że szczepionką AstraZeneca można nadal szczepić. Wyjaśniono wszystkie wątpliwości w komunikacie i ChPL (charakterystyce produktu leczniczego)" - napisano.
#SzczepimySię to profil na Twitterze poświęcony szczepieniom przeciwko Covid-19 prowadzony przez Centrum Informacyjne Rządu.