Moderna rozpoczęła testowanie swojej szczepionki przeciwko koronawirusowi na dzieciach w wieku od sześciu miesięcy do 12 lat. Koncern chce jako pierwszy w Stanach Zjednoczonych uzyskać zgodę na podawanie preparatu.
Moderna ogłosiła we wtorek, że pierwsi uczestnicy dziecięcego badania KidCOVE otrzymali pierwsze dawki preparatu. Spośród koncernów, których szczepionki zostały już dopuszczone do użytku w USA, Moderna jest pierwszym przeprowadzającym testy na tak małych dzieciach.
Docelowo badanie obejmie 6750 dzieci w wieku powyżej sześciu miesięcy i poniżej 12 lat ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. W akcji pomagać będzie amerykański Narodowy Instytut Zdrowia (NIH).
Testy podzielono na dwie części. Pierwsza faza ma na celu określenie prawidłowego dawkowania dla dzieci w wieku od sześciu miesięcy do 2 lat oraz oddzielnie dla wieku od 2 do 12 lat.
- Dzieci często potrzebują mniejszych dawek szczepionek niż dorośli, a my chcemy mieć pewność, że znajdziemy najlepszą dawkę, by zwiększyć ich odporność
- tłumaczy Jacqueline Miller, zajmująca się w Modernie leczeniem chorób zakaźnych.
Druga część badania dotyczyć będzie bezpieczeństwa, tolerancji i skuteczności dawek podawanych w 28-dniowym odstępie. Uczestnicy będą monitorowani przez 12 miesięcy po drugim szczepieniu.
Szczepionka Moderna była drugą, która w grudniu otrzymała w USA "zielone światło". Można ją podawać osobom w wieku co najmniej 18 lat. Preparat Pfizer/BioNTech został zatwierdzony dla osób w wieku 16 lat i starszych.
Zarówno Moderna, jak i Pfizer rozpoczęły już badania dla dzieci w wieku powyżej 12 lat. Koncerny liczą na udostępnienie szczepionek tej grupie wiekowej jeszcze w 2021 roku.
Prezydent Joe Biden prognozował w lutym, że uczniowie szkół średnich mogą otrzymać szczepionkę jesienią. Ich koledzy i koleżanki ze szkół podstawowych prawdopodobnie będą musieli poczekać do przyszłego roku.
Według amerykańskich rządowych danych dzieci rzadziej doświadczają ciężkiej choroby lub śmierci z powodu koronawirusa. Mniej niż 0,2 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych Covid-19 w USA dotyczy osób poniżej 17. roku życia. Nieletni mogą jednak przenosić wirusa na dorosłych.