Szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział na piątek konferencję, na której ogłoszona zostanie procedura szczepień. Dodał, że "zostanie też uruchomiony na stronie NFZ formularz zgłoszeniowy dla wszystkich podmiotów leczniczych, które chcą brać udział w szczepieniu".
Dworczyk w czwartkowej rozmowie z "Super Expressem" przypomniał, że w środę premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Warszawie podkreślał, że celem rządu jest dostępność szczepionek w każdej gminie w Polsce i poinformował, że złożono zamówienia na 45 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19, będą one darmowe, dobrowolne i dwudawkowe.
Szef KPRM zapewnił, że Polska będzie wśród pierwszych krajów, do których trafi szczepionka przeciw koronawirusowi i będziemy w tej sprawie traktowani gorzej od innych krajów europejskich. Podkreślił jednocześnie, że to, kiedy dokładnie szczepionki trafią do naszego kraju jest zależne od ich producentów.
Dodał, że jeśli chodzi o gotowość Polski do przeprowadzenia szczepień, to uzyskamy ją 15 stycznia, gdy ruszy system centralnej rejestracji i będzie można się zarejestrować.
Dworczyk pytany, co odpowiedziałby lekarzom zakaźnikom, którzy mówią, że Polska infrastrukturalnie nie jest przygotowana by podawać szczepionki, że "przepustowość" jednostek POZ jest fatalna i nie ma wytycznych dla lekarzy ani infrastruktury, która pozwoli na bezpieczne przechowanie szczepionek, przyznał, że to wielka operacja logistyczna.
"To prawda, że jest to największa operacja logistyczna od kilkudziesięciu lat, z jaką musimy się zmierzyć w Polsce. To prawda, że nie ma infrastruktury, która jest do tego przygotowana tak jak twierdzą lekarze i która by od lat czekała na taką sytuację. Dlatego w tej chwili wszystkie te przygotowania są czynione" - zaznaczył minister.
"Jutro przed południem odbędzie się konferencja, na której szczegółowo ogłosimy jak będzie wyglądała sama procedura szczepienia i jutro również zostanie uruchomiony na stronie NFZ formularz zgłoszeniowy dla wszystkich podmiotów leczniczych, które chcą brać udział w szczepieniu. Chcemy, by w każdej gminie był co najmniej jeden punkt, w którym można się szczepić. Oczywiście jeśli chodzi o większe gminy, nie mówiąc o miastach, czy aglomeracjach, tych punktów będzie wielokrotnie więcej"
- poinformował szef KPRM.
Zapewnił, że cała akcja będzie przebiegać sprawnie i profesjonalnie.
Szef KPRM był też pytany o wypowiedź premiera dotyczącą "wygrywania z epidemią", czy to właściwe, gdy zachorowań i zgonów na Covid-19 jest dużo.
W poniedziałek, kiedy Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5733 zakażonych (to liczba o wiele mniejsza niż w dniach poprzednich), premier napisał na Facebooku, że wszyscy czekamy na kolejne pozytywne informacje z frontu walki z koronawirusem. "I oto na dobry początek tygodnia oraz ostatniego, świątecznego miesiąca roku, nadeszły kolejne dobre wieści. Nasz hamulec bezpieczeństwa, czyli restrykcje, przynoszą zamierzony skutek" - dodał.
"Dane nie kłamią. Proszę spojrzeć na wykres. Wygrywamy z epidemią! Liczba zakażeń spada! Do czasu otrzymania szczepionki stosujmy to, co po prostu działa. Dystans, dezynfekcję i maseczki. Kochani - wytrzymajmy! Cierpliwość, dyscyplina i solidarność opłacą się nam wszystkim. Razem zwyciężymy wirusa" - napisał Morawiecki.
Dworczyk zaznaczył, że premier cały czas powtarza, że jeszcze nie wygraliśmy z epidemią i że choć "trzeba się cieszyć z tego, że mamy tendencję spadkową jeśli chodzi o przyrost zachorowań, to nie zwalnia nas ze wszystkich obostrzeń i regulacji, które zostały przez rząd wprowadzone".
"Natomiast stwierdzenie samego faktu, że jest mniej zakażeń, jest trochę lepiej, jest absolutnie uzasadnione; to pozwala na ostrożny optymizm i patrzenie z tym ostrożnym optymizmem w przyszłość"
- ocenił szef KPRM.
Pytany w tym kontekście o liczbę zgonów z powodu COVID-19, Dworczyk powiedział, że "ta liczba już nie rośnie".
"Mieliśmy do czynienia z takim trendem niebezpiecznym przez pewien czas, ale ta liczba już nie rośnie, na szczęście i zgonów i hospitalizacji jest mniej"
- dodał minister. Podkreślił, że nie jest to powód do tego, by bagatelizować pandemię.
W czwartek resort zdrowia podał, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 14 838 kolejnych osób, a zmarło 620 chorych. Łącznie od początku epidemii wykryto 1 mln 28 tys. 610 przypadków COVID-19. Zmarło zaś 18 tys. 828 chorych.