Piotr Müller przyznaje, że w związku z dużą liczbą zakażeń koronawirusem możliwe jest wprowadzenie regionalnych obostrzeń. Jednak, jak podkreśla rzecznik rządu, do limitów nie byłyby włączane osoby zaszczepione.
Rzecznik rządu zaznaczył, że wariant obostrzeń regionalnych jest brany pod uwagę. Wskazał przy tym, że rząd stara się, by tego typu rozwiązania nie były konieczne. Dlatego zabezpieczana jest opieka medyczna dla chorych, m.in. w postaci otwierania kolejnych szpitali tymczasowych.
Załóżmy jednak, że obostrzenia będą musiały być wprowadzone. Zapytany, z jakim wyprzedzeniem rząd będzie informować o planowanych restrykcjach, Müller zastrzegł, że nie może zagwarantować, że będzie to dwa tygodnie wcześniej.
- Jeżeli widzimy pewien trend, to na pewno kilka dni, co najmniej tydzień
– dodał.
Ewentualne restrykcje, jak mówił Müller, obejmą tereny, na których jest wzrost zachorowań. "Z tych limitów w większości przypadków będą wyłączone – tak jak jest to obecnie – osoby, które są zaszczepione" – powiedział.
Rzecznik rządu zapytany też został, czy władzy brakuje odwagi politycznej na wprowadzenie certyfikatów covidowych, jak np. we Francji, gdzie niezaszczepionych obowiązują zaostrzone ograniczenia. W odpowiedzi minister zaznaczył, że istnieją rozwiązania pośrednie.
- My de facto takie hybrydowe rozwiązanie, mieszane, stosujemy w Polsce, bo nie zaliczamy do limitów w poszczególnych ograniczeniach osób, które są zaszczepione
– zauważył rzecznik rządu.
Na uwagę, że mało kto weryfikuje, czy dana osoba jest zaszczepiona, Müller odparł, że jest tak względu na lepszą sytuację epidemiczną niż np. rok temu. "Gdy liczba zachorowań się zwiększy, a to jest niestety bardzo prawdopodobne, to na tych niektórych obszarach ta weryfikacja będzie dużo bardziej daleko idąca" – podkreślił.