Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Koronawirus

Covid-19 stanie się banalnym wirusem sezonowym? „Być może zakończył ewolucję”

Członek doradzającej rządowi Francji Rady Naukowej prof. Bruno Lina uważa, że Covid-19 stanie się banalnym wirusem sezonowym, a szczepienia i rosnąca odporność zbiorowa zaczynają oddziaływać na rozprzestrzenianie się koronawirusa. - Być może jesteśmy w fazie, w której wirus zakończył ewolucję, a teraz zbliżamy się do końca fazy pandemii, aby wejść w fazę cichej cyrkulacji wirusa – wyraził przypuszczenie ekspert.

W wywiadzie dla stacji France Info, wirusolog oświadczył w czwartek, że „potencjał ewolucyjny” Covid-19 „dobiegnie końca”. „Kiedy to nadejdzie, dołączy on do szeregu wirusów pospolitych sezonowych, które powodują przeziębienia lub łagodne infekcje”.

Według naukowca odporność poszczepienna i po przejściu choroby zaczyna mieć wpływ na rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jednak wirus zaczyna się przystosowywać - twierdzi prof. Lina.

„Być może jesteśmy w fazie, w której wirus zakończył ewolucję, a teraz zbliżamy się do końca fazy pandemii, aby wejść w fazę cichej cyrkulacji wirusa”

– wyraził przypuszczenie ekspert.

Trzy czwarte Francuzów uważa, że kampania szczepień przeciwko Covid-19 jest w kraju zbyt powolna, a władze nie będą w stanie zrealizować obietnicy zaszczepienia wszystkich chętnych osób dorosłych do końca lata bieżącego roku – wynika z najnowszego sondażu Instytutu Elabe dla stacji BFM TV.

Badanie przeprowadzono 2-3 marca na reprezentatywnej próbie 1003 dorosłych osób.

We Francji pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 otrzymało 3 133 478 osób, a dwie - 1 705 966.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wesprzyj niezależne media

W czasach ataków na wolność słowa i niezależność dziennikarską, Twoje wsparcie jest kluczowe. Pomóż nam zachować niezależność i kontynuować rzetelne informowanie.

* Pola wymagane