10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

Coraz więcej Brytyjczyków ma zaburzenia psychiczne. To konsekwencje epidemii

Wzrasta odsetek poważnych zaburzeń psychicznych w związku z pandemią COVID-19. W Wielkiej Brytanii oczekuje się, że zapotrzebowanie na pomoc psychiatryczną może wzrosnąć w najbliższym czasie aż o 20 proc. – wynika z raportu brytyjskiej służby zdrowia NHS. „Zaniedbane problemy powracają zwykle z jeszcze większą siłą” - podkreśla Sean Duggan z NHS.

zdjęcie ilustracyjne,
zdjęcie ilustracyjne,
pixabay.com/whoismargot

„BBC News” informuje, że wraz nasileniem się pandemii o ponad 30 proc. mniej pacjentów zgłaszało się do ośrodków psychiatrycznych. Obecnie sytuacja jest odwrotna: wzrasta zapotrzebowanie na pomoc psychiatryczną. National Health Service (NHS) przewiduje, że w najbliższych miesiącach będzie ono większe o 20 proc. w porównaniu do okresu sprzed pandemii.

Sean Duggan z NHS twierdzi, że spadek wizyt pacjentów psychiatrycznych w szczycie pandemii związany był z tym, że wiele osób w czasie lockdownu unikało wszelkich wizyt w szpitalach. Podobnie było w przypadku innych specjalności, nawet kardiologii. Obecnie chorzy częściej korzystają z pomocy medycznej, zarówno z teleporady, jak i konsultacji stacjonarnych.

Jednak problemy psychiczne, z jakimi zmaga się wiele osób, nie zniknęły. Wręcz przeciwnie, u wielu pacjentów mogły się one nasilić. „Zaniedbane problemy powracają zwykle z jeszcze większą siłą” – podkreśla Duggan. Jego zdaniem wyjaśnia to wzrost zapotrzebowania na pomoc psychiatryczną z powodu poważnych zaburzeń psychicznych.

NHS zwraca uwagę, że pojawiły się nowe problemy związane ze zdrowiem psychicznym, wynikające z kilkumiesięcznej izolacji społecznej. Chodzi o wzrost nadużycia używek, przemoc domową oraz brak poczucia bezpieczeństwa wywołanego pogorszeniem sytuacji gospodarczej. W ośrodkach psychiatrycznych pojawia się zatem również wielu nowych pacjentów.

„Nie chcemy wszystkich kłopotów medykalizować. Całkiem normalne jest pogorszenie samopoczucia oraz odczuwanie lęku, szczególnie w tych niepewnych czasach”

– stwierdza Duggan. Jednak część osób zmaga się z poważnymi problemami psychicznymi i wymaga specjalistycznej pomocy – dodaje. 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl,

#koronawirus

bm