Podczas posiedzenia komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności PE (ENVI) miała miejsce żywiołowa dyskusja z przedstawicielami Komisji Europejskiej na temat strategii UE dotyczącej szczepionek, w tym na temat aktualnej sytuacji w zakresie umowy zakupu szczepionek z wyprzedzeniem. W dyskusji, w imieniu grupy EKR, głos zabrała eurodeputowana PiS Joanna Kopcińska, która zwróciła uwagę na kwestię strategii bezpieczeństwa szczepionek.
Eurodeputowana odnosząc się do informacji, że szczepionka przeciwko koronawirusowi może być gotowa już pod koniec tego lub na początku przyszłego roku, pytała przedstawicieli Komisji o szczegóły dotyczące mechanizmu klucza repartycji szczepionki oraz wytyczne, które będą stanowiły podstawę tej dystrybucji. Ponadto eurodeputowana chciała wiedzieć, czy i w jakim stopniu Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) będzie zaangażowane w określanie kryterium prawidłowej i uczciwej dystrybucji szczepionek dla państw członkowskich UE oraz na ile kryterium wskaźnika zakażeń opracowywanego przez ECDC będzie podstawą do ustalania kolejności dystrybucji szczepionek, a na ile będą to kryteria do tej pory jeszcze niesprecyzowane.
Joanna Kopcińska poruszyła też kwestię umowy cenowej z wyprzedzeniem (APA).
Uważam, że przydatne byłyby informacje dot. formalnej oceny prawnej umowy cenowej z wyprzedzeniem.
- podkreśliła.
Polska polityk tłumaczyła, że choć w celu zrekompensowania tak wysokiego ryzyka państwa członkowskie mogą wypłacać firmom farmaceutycznym rekompensatę pod pewnymi (do tej pory nie znanymi) warunkami, a także zwalniać producenta z odpowiedzialności w pewnych okolicznościach, to ostatecznie cała odpowiedzialność wynikająca z umowy spoczywa właśnie na tych firmach.
Chciałabym zapytać jakie działania buforowo - prawne przewiduje KE w przypadku, jeśli pacjent będzie miał niekorzystną reakcję na szczepionkę i będzie mógł wszcząć postępowanie prawne przeciwko firmie farmaceutycznej?
- pytała Kopcińska.
Eurodeputowana dopytywała też w jaki sposób będzie wyglądała taka procedura, zwłaszcza w kontekście obowiązującej Dyrektywy w sprawie odpowiedzialności za produkt.
Komisja Europejska reprezentowana przez Sandrę Gallinę odnosząc się do pytań polskiej eurodeputowanej stwierdziła, że Dyrektywa ws. Odpowiedzialności za produkt pozostaje niezmienna i będzie w pełni obowiązywała na każdym etapie dystrybucji szczepionek.