Koronawirus najczęściej dotyka osoby w starszym wieku i nie dotyczy to tylko kwestii zdrowotnych. - 70 procent ludzi starszych we Włoszech nie ma z kim porozmawiać w czasie kwarantanny - to wynik sondażu przeprowadzonego przez operatorów specjalnego telefonu, w którym udzielana jest pomoc psychologiczna seniorom.
W raporcie podsumowującym miesiąc działania bezpłatnej linii telefonicznej podkreślono, że choć większość ludzi starszych przystosowała się do warunków zamknięcia kraju i różnych obostrzeń z powodu pandemii koronawirusa, to problemem pozostaje ich samotność. Ponad dwie trzecie z nich nie ma z kim rozmawiać.
Psychologom, którzy odbierają telefon zaufania seniorzy opowiadają o swojej samotności, niepewności, niepokoju o zdrowie, problemach w rodzinie, swoim stanie psychicznym.
66 procent dzwoniących to osoby samotne, dominują wśród nich kobiety.
Psycholog Elena Zito, niosąca im wsparcie, zauważyła, że niektórzy traktują teraz swój dom jako bezpieczne miejsce, zaś inni jako „więzienie”.
- Dla wielu osób w obecnej fazie pandemii i częściowego złagodzenie restrykcji świat zewnętrzny dalej pozostaje „zagrożeniem”
- zaznaczyła.
Ekspertka ostrzegła, że izolacja, na którą skazanych jest obecnie wielu najstarszych Włochów, będzie miała reperkusje dla ich stanu psychofizycznego.