Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Budowa instalacji tlenowych w szpitalach

W 14 szpitalach w woj. lubelskim trwa budowa lub rozbudowa systemu instalacji tlenowych – poinformował w sobotę wojewoda lubelski Lech Sprawka. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo zaopatrzenia szpitali w tlen wobec zwiększonego zapotrzebowania.

pixabay

- W tej chwili mamy 14 szpitali, które są w trakcie budowy bądź rozbudowy systemu instalacji tlenowych zabezpieczających tlen w zbiornikach

- powiedział Sprawka podczas wideokonferencji.

Dotyczy to m.in. szpitali w Łukowie, Poniatowej, Rykach, Tomaszowie Lubelskim, Włodawie, Kraśniku, Parczewie – podał wojewoda. W szpitalach MSWiA oraz im. Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie oraz m.in. w Biłgoraju, Radzyniu Podlaskim, Janowie Lubelskim, Łęcznej istnieje możliwość dostawienia dodatkowych zbiorników na tlen.

- W większości przypadków oczekują one na dostawę zbiorników na tlen. Do końca listopada przynajmniej w części tych 14 szpitali będzie możliwość uruchomienia dodatkowych zbiorników. Będzie to stanowiło zabezpieczenie szczególnie dla łóżek respiratorowych, ale i zakaźnych, na których prowadzona jest tlenoterapia

- powiedział Sprawka.

W szpitalu MSWiA w Lublinie powstają dwa dodatkowe oddziały z łóżkami respiratorowymi. Pierwszy z nich, który będzie liczył 24 do 30 łóżek będzie przeznaczony dla osób zakażonych koronawirusem, a drugi podobny – dla pacjentów wymagających hospitalizowania na łóżku pod respiratorem z powodu innych chorób. Obecnie montowane są tam respiratory, kardiomonitory i inne niezbędne wyposażenie.

- Ta większa liczba łóżek stanowić ma pewne odciążenie całego systemu łóżek respiratorowych, m.in. dla tych szpitali, które bazują na zasilaniu w tlen z butli

- powiedział Sprawka.

Zwiększona liczba pacjentów wymagających tlenoterapii i wentylacji mechanicznej powoduje znacznie większe zużycie tlenu i firmy zaopatrujące szpitale mają trudności z pełną realizacją zamówień, szczególnie w przypadku dostaw tlenu butlach. Było to przyczyną kłopotów szpitali w Kraśniku i Bełżycach, niewielką rezerwa tlenu dysponuje też szpital w Janowie Lubelskim – podał wojewoda Sprawka.

Ze szpitala w Kraśniku w czwartek trzeba było przewieźć kilkunastu pacjentów wymagających tlenoterapii do innych szpitali w regionie. Rozpoczęta tam została instalacji cysterny z tlenem, która ma zakończyć się do 16 listopada. 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#koronawirus #pandemia #epidemia #tlen #Lublin

as