- Prognozujemy osłabienie kursu złotego wobec euro, co będzie związane m.in. z dalszym pogorszeniem wskaźników makroekonomicznych oraz luźną polityką NBP - napisali stratedzy walutowi PKO BP w opublikowanym dziś "Kwartalniku walutowym". Na koniec II kwartału br. euro może kosztować 4,58 zł.
"Prognozujemy osłabienie kursu złotego wobec euro. Na niekorzyść kursu złotego wobec euro będzie działać dalsze pogorszenie wskaźników makroekonomicznych w kraju oraz w strefie euro, co wraz z realizowanymi fiskalnymi programami osłonowymi rządu, ukierunkowanymi na zwalczanie negatywnych skutków ekonomicznych pandemii koronawirusa, będzie negatywnie wpływać na stan finansów publicznych i osłabiać popyt inwestycyjny na złotego"
- czytamy w publikacji.
Dodano, że luźna polityka monetarna NBP, częściowo wspomagająca finansowanie rządowej ekspansji fiskalnej poprzez skup krajowych obligacji oraz niskie realne stopy procentowe, będzie również negatywnie oddziaływać na złotego w perspektywie bieżącego kwartału.
Stratedzy walutowi PKO BP uważają, wsparciem dla złotego, ograniczającym skalę jego deprecjacji w II kwartale, powinien okazać się brak dalszych cięć stóp procentowych w Polsce - mimo utrzymujących się oczekiwań rynku na ich kolejne redukcje.
- napisano.
Natomiast czynnikiem zewnętrznym, ograniczającym skalę osłabienia złotego powinien być relatywnie stabilny kurs chińskiego juana. Zdaniem przedstawicieli PKO BP mimo stopniowego powracania chińskiej gospodarki do aktywności sprzed wybuchu epidemii koronawirusa, juan nie ma raczej większych szans na umocnienie.
"Na drodze do silniejszego spadku kursu USD/CNY, co stanowiłoby wsparcie dla notowań złotego, stać będzie polityka dostarczania płynności chińskiemu sektorowi finansowemu przez PBoC (Ludowy Bank Chin)"
- dodano.
Zgodnie z prognozą czynniki pozytywne i negatywne dla kursu EUR/USD będą się w perspektywie bieżącego kwartału wzajemnie znosić. "(...) wysoka aktywność fiskalna i monetarna USA zostanie zneutralizowana przez wzmożony popyt rynków finansowych na dolara amerykańskiego, co w perspektywie II kwartału powinno przełożyć się na relatywnie stabilne notowania kursu EUR/USD" - oceniono. W efekcie na koniec kwartału kurs EUR/USD może wynieść 1,08.