"Polskę czeka spowolnienie wzrostu PKB, wpisujące się w ogólnoświatowy cykl koniunkturalny" - oceniła minister finansów Teresa Czerwińska dane z raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego. "Pracujemy nad rozwiązaniami wspomagającymi stabilny rozwój naszej gospodarki" - dodała.
Odnosząc się do danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), który szacuje, że wzrost gospodarczy w Polsce w 2018 roku przekroczył 5 proc., szefowa resortu finansów stwierdziła w środę, że "to bardzo dobra informacja".
Podkreśliła, że "w kolejnych latach, zgodnie z naszymi prognozami, czeka nas spowolnienie wzrostu PKB wpisujące się w ogólnoświatowy cykl koniunkturalny". Zaznaczyła, że zgodnie z prognozami MFW dynamika PKB będzie mniejsza, ale w przypadku Polski utrzyma się na solidnym poziomie w tym roku (3,6 proc.).
Minister Czerwińska przypomniała, że "według prognoz zawartych w ustawie budżetowej wzrost PKB Polski w 2019 r. wyniesie 3,8 proc. i to prognozy zbliżone do konsensusu rynkowego".
Pracujemy nad rozwiązaniami wspomagającymi stabilny rozwój naszej gospodarki, aby była jeszcze bardziej odporna na uwarunkowania zewnętrzne
- podkreśliła.
MFW prognozuje, że dynamika PKB Polski wyniesie 5,1 proc. w 2018 r., 3,6 proc. w 2019 r., 3 proc. w 2020 r., a w latach 2021-2023 obniży się do 2,8 proc.
MFW wskazuje, że stopa bezrobocia osiągnęła rekordowo niski poziom, a Polska przyciągnęła znaczną liczbę pracowników z zagranicy. Fundusz prognozuje, że stopa bezrobocia, według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), wyniosła na koniec ub.r. 3,7 proc., na koniec tego roku obniży się do 3,5 proc. i pozostanie na poziomie 3,4 proc. w latach 2021-2023.