Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Fundacja Koncept Kultura udostępni interaktywną platformę poświęconą historycznemu transatlantykowi MS Piłsudski, który zatonął w 1939 r. Ma to być atrakcyjna lekcja mało znanej Polakom historii z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
Statek MS Piłsudski inicjatorzy pomysłu nazwali „polskim Titanikiem”. Ten luksusowy transatlantyk, pływający z Polski do Nowego Jorku, zatonął w listopadzie 1939 r. u wybrzeży Wlk. Brytanii. Przyczyną był prawdopodobnie wybuch miny. Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Fundacja Koncept Kultura podjęła inicjatywę wirtualnej rekonstrukcji MS Piłsudskiego.
Fundacja zamierza stworzyć platformę internetową poświęconą MS Piłsudskiego. Ma się ona składać z czterech części. Pierwszą jest opowieść o statku i jego patronie Józefie Piłsudskim w formule digital story - jest to film w technologii 3D; druga część to wykonanie modelu 3D transatlantyku, trzecia to dostęp do przeglądarki z galerią zdjęć. Ostatnim elementem jest strefa edukacji, przeznaczona dla uczniów szkól podstawowych i średnich.
Na konferencji w warszawskim Domu Spotkań z Historią Fundacja zaprezentowała kilkuminutowy film - digital story, który ma m.in. pozwolić widzowi poczuć się tak, jakby znalazł się na pokładzie MS Piłsudski. Obraz można obejrzeć w technologii 3D za pomocą specjalnych gogli i smartfona. Do stworzenia filmu wykorzystano liczne fotografie, dokumenty i zbiory muzealne.
Realizatorami filmu są specjalista od technologii 3D Michał Grzesiczek oraz reżyser, dokumentalista i scenarzysta Konstanty Kulik. Obaj podkreślili, że do stworzenia filmu przyczyniła się grupa kilkudziesięciu osób. Statek wymodelowano z blisko stuletniego modelu stoczniowego i wykonano komputerowy skan.
- Udało się pokazać, że polska technologia i nasza historia dają się połączyć w ciekawy sposób. Nie musimy gonić technologicznych nowinek z Chin czy Stanów Zjednoczonych, tylko sami wyznaczamy swój kierunek. Pokazujemy, w jaki sposób można tę fantastyczną historię pokazać w taki sposób, żeby ją pamiętać i przekazywać dalej - powiedział Grzesiczek.
- Dla mnie jako reżysera i dokumentalisty wielką przygodą było zanurzenie się w historii MS Piłsudskiego. Przedstawienie historii, której nie moglibyśmy zobaczyć, gdyby nie nowa technologia. Trzeba było to sobie wyobrazić, następnie przelać to, co w głowie na papier, a z papieru wdrożyć w reżyserię. Potem jest etap postprodukcji i wreszcie finalny efekt. Ale dla mnie to było coś więcej. To była podróż w głąb naszej historii, naszej państwowości, czegoś, co z jednej strony jest nieuchwytne, a z drugiej - dzięki nowoczesnym rozwiązaniom jest w stanie w sposób przystępny zainteresować i zaciekawić szerokie grono odbiorców - mówił Kulik.
Radosław Kałużniak, dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego, przy którego współudziale powstał film, powiedział, że udział w projekcie jest dla instytucji dużym zaszczytem.
- Zdjęcia, które mamy w swoich zasobach i które zostały wykorzystane z tej okazji, dają możliwość zweryfikowania tego, co dotychczas znaliśmy tylko z opisów. Odkrywamy prawdę zapisaną na kliszach i fotografiach. Możemy zobaczyć, jak statek wyglądał naprawdę - powiedział.
Archeolog podwodny Paweł Monkiewicz z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku powiedział, że placówka dysponujemy pełnym zapleczem technicznym, by dokonać dodatkowej ekspedycji w celu zbadania wraku statku. Według Fundacji istnieje spore prawdopodobieństwo, że do takiej ekspedycji dojdzie w przyszłym roku, czyli w 80. rocznicę zatonięcia MS Piłsudskiego.