Na czym polega remont kapitalny w elektrociepłowni?
Mówiąc o remoncie kapitalnym w elektrociepłowni, mówimy o remoncie bloku produkcyjnego, czyli jednostki wytwórczej produkującej jednocześnie energię elektryczną i ciepło w tzw. procesie kogeneracji. Remont bloku ma na celu odtworzenie zakładanej sprawności (sprawności projektowej) dla całej jednostki wytwórczej, utraconej w trakcie wieloletniej eksploatacji. Przeprowadzane prace służą zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania urządzeń wytwórczych, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo dostaw ciepła do naszych klientów w okresie zimowym. W trakcie remontu bloku wymieniane są jego zużyte elementy, czyli elementy kotła, turbiny, generatora, instalacji przygotowania paliwa czy układów pomocniczych. Średni czas trwania takiego remontu to ok. 120 dni, a do jego przeprowadzenia angażuje się od 150 do 200 pracowników.
Czy podczas remontu elektrociepłownia nadal pracuje?
Tak, gdyż pomimo prac remontowych, elektrociepłownia musi zapewniać ciągłość produkcji. Przywiązujemy bardzo dużą wagę do odpowiedniego zaplanowania i przeprowadzenia prac modernizacyjnych. Remonty planowane są w cyklu rocznym i uwzględniają opracowywany na najbliższe 5 lat harmonogram odstawień, czyli wyłączeń z pracy poszczególnych jednostek wytwórczych. W efekcie powstaje plan odstawień dla wszystkich bloków produkcyjnych, który gwarantuje utrzymanie ciągłości produkcji w okresie letnim. Polega on na tym, że w każdej elektrociepłowni jest zawsze jeden pracujący blok produkcyjny, który może być zastąpiony innym blokiem. Czasami w miejscu prowadzenia prac modernizacyjnych sieci cieplnych występują przerwy w dostawach ciepła do niektórych klientów, jednak poprzez odpowiednią organizację pracy, staramy się minimalizować niedogodności.
(fot. PGE Energia Ciepła, elektrociepłownia w Gdańsku )
Co jest priorytetem przy pracach remontowych?
W trakcie realizacji remontów wielką wagę przywiązujemy do spraw bezpieczeństwa, zarówno w obszarze warunków pracy naszych pracowników, pracowników firm wykonawczych, jak i ochrony środowiska. Prawidłowe przygotowanie naszych instalacji do sezonu grzewczego wymaga wielu działań i nie byłoby możliwe bez wysokich kwalifikacji naszych służb i dobrej współpracy wszystkich podmiotów zaangażowanych w proces utrzymaniowo-remontowy.