Konferencję zorganizowało Ministerstwo Rozwoju i Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej, obchodzący właśnie 10-lecie.
W inaugurującym konferencję wystąpieniu wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński mówił, że Polska jest wzorem kraju, który rozwija sektor małych i średnich przedsiębiorstw. To jest ważne, mówił, bo MŚP bywają buforem w sytuacjach, gdy gospodarka jakiegoś kraju popada w kłopoty.
W Polsce, dodał, zakładanych jest coraz więcej małych i średnich firm, w tym zakładają je także, jako polskie firmy, obcokrajowcy. "To jest bardzo pozytywny trend" - podkreślał Kwieciński.
Znaczącą rolę w rozwoju MŚP odgrywają instrumenty finansowe Unii Europejskiej, z których małe i średnie przedsiębiorstwa korzystają coraz lepiej. Olbrzymią rolę w tym wsparciu MŚP odgrywa natomiast Krajowy Punkt Kontaktowy - zaznaczył.
W nowej perspektywie finansowej UE, mówił Kwieciński, będzie jeszcze więcej instrumentów finansowych, wykorzystujących środki unijne. Jednym z nich będą np. regionalne fundusze rozwoju.
Wiceminister rozwoju przyznał zarazem, że mimo sukcesów nie należy być do końca zadowolonym, bo brakuje np. instrumentów finansowych, które będą finansowały ryzyko.
Z materiałów konferencyjnych wynika, że wsparcie przedsiębiorców w ramach programów ramowych UE polega np. na udostępnianiu przez instytucje finansowe preferencyjnej ofert finansowania dłużnego (kredyty, pożyczki, leasing, poręczenia), a także ofert finansowania udziałowego.
Preferencyjne finansowanie przeznaczone jest dla wszystkich przedsiębiorców, w tym tych rozpoczynających działalność, mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych, małych i średnich firm, a także dla dużych.
Środki mogą trafiać na tworzenie i rozwijanie przedsiębiorstw, działalność badawczo-innowacyjną, zakup środków transportu, finansowanie kontraktów.