Komisja Europejska zatwierdziła projekt polskiego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Program zakłada wsparcie dla rolników w wielu dziedzinach gospodarki. Decyzja KE oznacza, że na rozwój polskich wsi przeznaczone zostanie 25 mln euro - informuje minister rolnictwa i rozwoju wsi, Henryk Kowalczyk.
Projekt Krajowego Planu Strategicznego został zatwierdzony przez polski rząd pod koniec ubiegłego roku i tak jak przewidywano, w połowie 2022 roku, decyzję w jego sprawie podjęła Komisja Europejska.
"Mamy to! Komisja Europejska zatwierdziła przygotowany przez Polskę Krajowy Plan Strategiczny dla WPR na lata 2023-2027. To ponad 25 mld euro, w tym 17 mld euro na płatności bezpośrednie"
- przekazał na Twitterze minister Kowalczyk.
Mamy to ‼️ #KomisjaEuropejska zatwierdziła przygotowany przez Polskę Krajowy Plan Strategiczny dla #WPR na lata 2023-2027. 🇵🇱🇪🇺
— Henryk Kowalczyk (@Kowalczyk_H) August 31, 2022
To ponad 25 mld EUR, w tym 17 mld EUR na płatności bezpośrednie. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w pracę nad Planem i konsultacje. Dziękuję @jwojc.
Jak czytamy na gov.pl, program zakłada m.in. wsparcie zrównoważonego rozwoju polskich gospodarstw, sektora przetwórstwa oraz poprawę warunków życia i pracy w małych miejscowościach wiejskich, pomoc konkurencyjnemu rolnictwu, zapewniającemu długoterminowe bezpieczeństwo żywnościowe oraz wzmocnienie ochrony środowiska i struktury społeczno-ekonomicznej.
Jednym z realizowanych działań będą między innymi płatności bezpośrednie, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby "wspierać właśnie małe i średnie gospodarstwa rolne zaliczane do gospodarstw rodzinnych".
"Od 2023 r., dzięki utrzymaniu uzupełniającej płatności podstawowej oraz zwiększeniu środków na płatność redystrybucyjną średni poziom wsparcia na hektar w gospodarstwach do 50 ha (97% gospodarstw) będzie wyższy od średniej dla UE"
- czytamy na rządowej stronie.
Jak podkreślono, w Polsce obszary wiejskie i tereny rolne zajmują odpowiednio 85 i 52 proc. powierzchni kraju. Wieś zamieszkuje ok. 15 mln osób, czyli 38 proc. ogółu ludności Polski. W całym kraju jest ok 1,4 mln gospodarstw rolnych. Więcej o programie TUTAJ.