Obowiązkowe w Polsce ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest również wymagane w innych krajach. W większości z nich istnieje międzynarodowy system biur narodowych, w skład których wchodzą towarzystwa ubezpieczeniowe z całego świata. Jednak w przypadku niektórych państw musisz posiadać tzw. Zieloną Kartę. Czym ona jest oraz gdzie jest wymagana? Zapoznaj się z niezbędnymi informacjami!
Zielona Karta – co to jest?
Obowiązkowa polisa OC to gwarancja wypłacenia odszkodowania osobom poszkodowanym w wypadku komunikacyjnym. Natomiast Zielona Karta, której posiadanie jest wymagane dla Polaków przez 11 różnych krajów świata, poświadcza, że dana osoba ma ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w kraju zamieszkania. Znajdują się w niej kluczowe informacje, dotyczące pojazdu ubezpieczonego, ubezpieczenia oraz jego daty ważności. Co więcej, Zieloną Kartę można wyrobić w przypadku wszystkich pojazdów mechanicznych, które są zarejestrowane w Polsce. Może to być więc zarówno samochód osobowy, jak i ciężarówka czy motocykl.
Zielona Karta jest więc ogromnym udogodnieniem dla podróżujących kierowców, gdyż nie muszą oni wykupywać dedykowanych ubezpieczeń w żadnym z krajów, które takie rozwiązanie honorują. W ich przypadku wystarczy, że właściciel samochodu będzie miał Zieloną Kartę, wydaną przez ubezpieczyciela w swoim kraju. Dokument ten zapewnia taki sam zakres ochrony, jak polisa OC i sprawia, że ochrona obowiązuje także poza granicami Polski. Może być wydany w języku polskim, angielskim lub francuskim.
Kiedy Zielona Karta będzie niezbędna?
Nie każdy wyjazd za granicę Polski oznacza, że trzeba posiadać ten dokument. W przypadku 27 państw Unii Europejskiej wystarczy posiadanie krajowej polisy OC. Zieloną Kartę należy natomiast wyrobić przed podróżą do Albanii, Azerbejdżanu, Maroka, Białorusi, Rosji, Iranu, Macedonii Północnej, Mołdawii, Tunezji, Turcji oraz Ukrainy. Zielona Karta jest wymagana zarówno w sytuacji, gdy któryś kraj jest celem podróży, jak i wtedy, gdy tylko przejeżdża się przez jego terytorium.
Posiadanie Zielonej Karty zwalnia z obowiązku zakupu ubezpieczenia OC w wyżej wymienionych krajach. A jeżeli podczas wjazdu kierowca nie będzie miał tego dokumentu, jest zobowiązany do wykupienia polisy niezwłocznie po przekroczeniu granicy. W przypadku takich ubezpieczeń nie ma możliwości wyboru czasu ich trwania i najczęściej są one zawierane na okres minimum 15 dni. Ceny są ustalane indywidualnie. Ubezpieczenie graniczne na 15 dni kosztuje od około 4,5 euro do prawie 57 euro. Brak zaświadczenia o posiadaniu OC za granicą może skutkować nałożeniem na właściciela pojazdu dość dotkliwej kary.
Jak wyrobić Zieloną Kartę i ile kosztuje?
Zieloną Kartę możesz uzyskać w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym jest ubezpieczone Twoje auto. Dokument ten jest wydawany na wniosek ubezpieczonego, więc warto o niego zadbać odpowiednio wcześniej przed podróżą. Ile to kosztuje? Wiele towarzystw, w tym LINK4, umożliwia bezpłatne wyrobienie Zielonej Karty. Stanowi ona uzupełnienie wykupionego OC i dlatego nie poniesiesz dodatkowych kosztów za jej wyrobienie.
Możesz się jednak spotkać z sytuacją, gdy wydanie Zielonej Karty będzie się wiązało z koniecznością wniesienia stosownej opłaty. Jeżeli więc często wyjeżdżasz do krajów, w których tego typu dokument jest potrzebny, warto przeanalizować tamtejsze oferty ubezpieczeniowe.
Samo uzyskanie Zielonej Karty jest bardzo proste. Wspomniany wcześniej wniosek, który składa się u ubezpieczyciela, zawiera informację, na jaki okres dokument ma zostać wydany. Przeważnie jest to od 15 dni do maksymalnie 12 miesięcy (czyli długość pojedynczej umowy OC). Obecnie Zieloną Kartę możesz otrzymać za pomocą wiadomości e-mail w ciągu kilku dni, ale swojej wygody pamiętaj, żeby formalności załatwić wcześniej. W niektórych przypadkach całkowity czas oczekiwania może wynieść nawet kilka tygodni.
Jeżeli zdarzy się, że zgubisz Zieloną Kartę, możesz złożyć u ubezpieczyciela, w którym masz aktualnie wykupioną polisę pisemny wniosek o wydanie duplikatu. Towarzystwa mają różne warunki, określające warunki ponownego wystawienia tego dokumentu. Mogą np. pobierać dodatkowe opłaty czy też wydawać go na krótszy okres.
Zielona Karta pojazdu – podsumowanie
Jeśli wybierasz się samochodem do kraju, który wymaga posiadania Zielonej Karty, pamiętaj o jej wcześniejszym wyrobieniu. Polskie zaświadczenie, potwierdzające zawarcie umowy OC nie we wszystkich krajach jest respektowane. Sprawdź warunki, jakie Twój ubezpieczyciel zawarł w umowie. W LINK4 dokument wydawany jest bezpłatnie do wykupionego ubezpieczenia OC – wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. Na koniec warto dodać, że obecnie Zielona Karta… nie jest już zielona, tylko biała.
Ubezpieczenie OC w LINK4. Szczegółowe informacje sprawdź na www.link4.pl
Materiał powstał we współpracy z grupą PZU.