Rozwój elektromobilności w Polsce zdaniem ekspertów oznacza szereg gospodarczych i społecznych korzyści: zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, rozwój zaawansowanego przemysłu i technologii, rozwój nowych usług takich jak np. stacje ładowania pojazdów czy car-sharing oraz znaczna poprawa jakości powietrza w dużych miastach. Eksperci zebrani na konferencji „Technologie przyszłości. Elektromobilność” zwracali uwagę, że właśnie to właśnie elektromobilność można uznać za „technologię jutra”, a Polska ma dużą szansę dołączyć do grona liderów w tym obszarze.
W parlamencie trwają prace nad ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Ustawa przewiduje m.in. zniesienie akcyzy na samochody elektryczne i hybrydy plug-in, zwolnienie ich z opłat za parkowanie, większe odpisy amortyzacyjne dla firm. Wybór elektromobilności jest wyborem strategicznym. Zaplanowane w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju milion aut elektrycznych, które do 2025 roku mają jeździć po polskich drogach, przyczyni się do lepszego bilansowania naszego systemu energetycznego.
Temat ten był również głównym wątkiem zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim konferencji „Technologie przyszłości. Elektromobilność”. Kancelaria Prezydenta podkreśla, że poprzez organizowane w siedzibie głowy państwa konferencje tematyczne – pragnie inicjować dyskusję na temat wyzwań, jakie stoją przed polskimi przedsiębiorcami w zakresie innowacji w perspektywie 5 - 10 - 20 lat. Celem jest określenie warunków, które muszą zostać spełnione, aby polskie firmy stały się liderem w zakresie kluczowych technologii przyszłości.
- Dzięki takim inicjatywom, jak organizowana w Pałacu Prezydenckim konferencja „Technologie przyszłości. Elektromobilność” zyskujemy pewność, że rozwój tego sektora traktowany jest przez władze RP priorytetowo. Politycy wytyczają jasne i skonkretyzowane cele, których realizacja staje się możliwa dzięki wsparciu funduszy publicznych. To z kolei przedsiębiorstwom takim jak Ursus, daje dużo większy komfort inwestycyjny i pewność zwrotu poniesionych nakładów. Rząd podał dokładne wyliczenie, ile i jakich pojazdów elektrycznych spodziewa się w najbliższych latach. To sprawia, że możemy ze spokojem przeznaczać kolejne środki na badania i rozwój nowych technologii, które pozwolą przełamać bariery elektromobilności. Również ośrodki akademickie, szkoły średnie i zawodowe mają jasny sygnał do działania. Wiedzą, jakie umiejętności i rozwiązania będą potrzebne w przyszłości. Program Elektromobilności motywuje samorządy poprzez składanie zamówień publicznych do wytwarzania popytu na pojazdy elektryczne. Co w niedługim czasie przełoży się na tańszy i przyjazny dla środowiska transport. Ursus będzie w stanie odpowiedzieć na ten popyt, produkując pojazdy odpowiadające stawianym wymaganiom. Rozwój elektromobilności jest flagowym przykładem dobrze realizowanej współpracy świata polityki z sektorem prywatnym. Organy państwowe mobilizują do udziału w projekcie różne podmioty, starając się usuwać bariery i przeszkody, hamujące popularyzację napędu w pełni elektrycznego. Wsparcie to bez wątpienia stanie się jednym z kluczowych czynników, przyczyniających się do zwiększania tempa rozwoju rynku elektromobilności w Polsce. Korzystają na tym wszyscy – samorządy, społeczeństwo, branża, a wreszcie cała krajowa gospodarka i środowisko – wyjaśnia Karol Zarajczyk, prezes zarządu Ursus S.A.