Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Szczególne warunki dla kobiet, chcących założyć biznes

– Kobiety, które chcą zakładać własne biznesy, mają teraz szczególne warunki - oceniła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, odnosząc się do zapisów Konstytucji Biznesu, które \"likwidują wiele obciążeń i obowiązków\".

twitter.com/MPiT_GOV_PL

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, która objęła honorowy patronat nad konferencją, podkreśliła w rozmowie z PAP, że prezentowany na konferencji raport "pokazuje ukryty potencjał, który drzemie w kobietach".

Emilewicz stwierdziła, że rząd powinien tworzyć warunki ułatwiające wejście na rynek tym kobietom, które muszą godzić obowiązki domowe i zawodowe.

Powinniśmy też maksymalnie obniżyć koszty tej działalności gospodarczej oraz obciążenia administracyjne; to dzieje się już dzisiaj. Od początku 2017 r. wprowadzonych zostało już kilkaset korzystnych dla przedsiębiorców zmian w prawie. W kwietniu wejdzie zaś w życie Konstytucja Biznesu, która będzie kolejnym krokiem w niwelowaniu barier w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce – podkreśliła.

Minister wyraziła nadzieję, że Konstytucja Biznesu dostarczy rozwiązania, które zachęcą kobiety, zastanawiające się, czy warto wchodzić na ścieżkę biznesu, a tym, które już na niej są, pozwolą rozwijać się jeszcze bardziej.

Rozwiązania zastosowane w Konstytucji Biznesu przewidują m.in. tzw. ulgę na start, czyli 6-miesięczny okres "pasa startowego", podczas którego przedsiębiorczyni nie musi płacić składek na ubezpieczenia zdrowotne ani społeczne.

6 miesięcy to dobry czas, żeby stwierdzić, czy to dobra ścieżka kariery, czy nie – oceniła.

Inny zapis przewiduje tzw. działalność nierejestrową. To rozwiązanie dla osób prowadzących drobną działalność zarobkową, np. udzielanie korepetycji, z której osiągany jest przychód do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Na mocy Konstytucji Biznesu będzie to legalna działalność, która nie wymaga wpisu do CEIDG i odprowadzania składek – tłumaczyła Emilewicz.

Trzecie rozwiązanie, jak powiedziała minister Emilewicz, jest "jeszcze przed nami; to tzw. mała działalność gospodarcza, która pozwoli prowadzącym mikro działalność gospodarczą robić to legalnie i płacić niższe składki". Zaznaczyła jednak, że nie mogą to być składki w pełnym wymiarze.

Ci, którzy nie zyskują przychodów wyższych niż 2,5-krotność minimalnego wynagrodzenia, będą płacić składki proporcjonalne do przychodów; nie mniej niż minimalne 600 złotych, ale też nie będzie to 1300 złotych, które jest wymagane dzisiaj – zaznaczyła.

Kobiety, które chcą zakładać własne biznesy, mają teraz szczególne warunki. Dzisiaj na rynku pracy jest miejsce dla każdej z nas, bo kompetencje kobiet są unikalne – konkludowała minister przedsiębiorczości i technologii.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Premier: budujemy zaufanie między administracją a biznesem

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#konstytucja biznesu #MPiT #Jadwiga Emilewicz

redakcja