Ponad tysiąc marynarzy pracujących na 56 statkach Polskiej Żeglugi Morskiej spędzi Boże Narodzenie m.in. na Oceanie Spokojnym i Oceanie Atlantyckim. Pomimo dużej odległości od kraju, marynarze spędzą ten czas tradycyjnie – nie zabraknie choinki ani dwunastu potraw.
Najdalej od rodzinnych domów spędzą święta marynarze statku "Tczew", który znajdzie się w tym czasie na środku Oceanu Spokojnego w podróży z Chin do Vancouver w Kanadzie - wylicza Krzysztof Gogol z PŻM.
Z kolei na Oceanie Atlantyckim spędzi wigilię załoga statku "Prosna". Jednostka dopiero w drugi dzień świąt spodziewana jest w kolumbijskim porcie Barranquilla.
Na południowej półkuli, czyli w środku lata, znajdą się marynarze ze statku "Mamry" - tuż przed wigilią statek zawinie do brazylijskiego portu Santarem. W gorącym klimacie święta spędzą marynarze ze statku "Szczecin", prowadzącym załadunek w porcie Paranagua w Brazylii oraz marynarze ze statku "Narew", którzy będą spędzać święta w stolicy Argentyny Buenos Aires.
Najbliżej miejsca narodzin Chrystusa będą podczas wigilii marynarze ze statku "Isadora" - dopiero w pierwszy dzień świąt masowiec opuści izraelski Ashdod. Kilka statków polskiego armatora znajdzie się także w krajach arabskich. Tak będzie w przypadku "Jawora", który będzie podczas wigilii w saudyjskim porcie Dżizan, czy "Warmii", która w tym czasie znajdzie się w marokańskiej Casablance.
Tylko jeden ze statków, "Irma", będzie w tym roku podczas świąt w kraju. Jednostka przechodzi obecnie remont klasowy w stoczni "Gryfia" w Szczecinie. Natomiast tuż przed Sylwestrem 30 grudnia spodziewany jest w kraju masowiec "Podlasie"; przywiezie do portu w Policach fosforyty z Maroka.
Mimo że marynarzy dzieli od domów czasem "pół świata" to spędzają święta tradycyjnie. Na statkowym wigilijnym stole tego dnia wspólnym i nakrytym w jednej mesie znaleźć można 12 tradycyjnych potraw. Jest m.in. barszcz z uszkami, czy kapusta z grzybami. Na stole nie może zabraknąć ryb, ale nie jest to raczej karp, którego próżno szukać w zagranicznych sklepach. Na szczęście są tradycyjne ciasta wypieczone w statkowym piecu: sernik, makowiec, czy ciasta drożdżowe.
W mesie nie może zabraknąć choinki, najczęściej sztucznej, która jest na stałym wyposażeniu każdego ze statków. Każdy marynarz przystraja także świątecznie własną kabinę.
Kolację wigilijną rozpoczyna zazwyczaj o godz. 17:00 czasu statkowego kapitan. Potem wszyscy dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia. Późnym wieczorem każdy z marynarzy zaszywa się w kabinie i stara się połączyć za pośrednictwem telefonu komórkowego ze swoimi bliskimi. Na statkach PŻM znajduje się obecnie internet satelitarny, więc życzenia składać sobie można również za pomocą sieci.