Wolność dana nam jest jak resztki dla psa, czyli przypadek ośmiu gwiazdek Czytaj więcej w GP!
Z OSTATNIEJ CHWILI
W związku z pryszczycą na Słowacji minister rolnictwa i rozwoju wsi zakazał przywozu do Polski wybranych towarów z tego kraju, m.in. mleka i świeżego mięsa • • •

Stopy procentowe w dół? Jasna deklaracja prezesa NBP

- Z punktu widzenia trendów inflacyjnych, nie ma żadnych powodów, żeby stopy procentowe obniżać. Potwierdzając to wszystkie instytucje międzynarodowe (...) te najpoważniejsze, które analizują polską gospodarkę, polską inflację - oświadczył prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że RPP musi prowadzić politykę pieniężną w taki sposób, by nie dopuścić do utrwalenia się inflacji na podwyższonym poziomie.

Prof. Adam Glapiński
Prof. Adam Glapiński
Filip Błażejowski - Gazeta Polska

Glapiński przekazał, że w warunkach trwającego ożywienia gospodarczego, szybkiego wzrostu płac i luźnej polityki fiskalnej Rada Polityki Pieniężnej musi prowadzić politykę pieniężną tak, aby nie dopuścić do utrwalenia się inflacji na podwyższonym poziomie. Dodał, że nie można dopuścić, by podmioty życia gospodarczego nie powinny zakładać wysokiej inflacji w swoich decyzjach, bo to "przekłada się na presję płacową i ostatecznie utrwala wysoką dynamikę cen".

"Nie przesądzamy, jako Rada Polityki Pieniężnej (...) w żadnym stopniu, jakie decyzje będziemy podejmować w kolejnych kwartałach. (...) Będziemy podejmować decyzje w zależności od napływających danych. (...) taki sposób postępowania rekomenduje w swoim raporcie także Międzynarodowy Fundusz Walutowy"

– powiedział Glapiński.

Prezes Narodowego Banku Polskiego przekazał też, że z czasem będzie wiadomo więcej o cenach energii w drugiej połowie roku oraz o tym, jakie będą taryfy.

"Zobaczymy, jak dynamika płac będzie się kształtować, cały czas czekamy, liczymy na to, że zwolni trwale dynamika płac. (...) No i zobaczymy, jak będzie się kształtować koniunktura"

– powiedział.

Wyjaśnił, że jako obywatele chcemy, aby gospodarka rozwijała się jak najszybciej, a więc koniunktura była jak najwyższa, ale z puntu widzenia inflacji jest przeciwnie.

Dodał, że RPP będzie też obserwować wysokość inflacji bazowej, która cały czas wynosi ok. 4 proc. i taka ma być do końca roku.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#stopy procentowe #prof. Adam Glapiński #NBP

mm