Zniesienie limitu, powyżej którego najlepiej zarabiający nie płacą obecnie składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - zakłada projekt ustawy, który pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreślał, że próg ograniczenia maksymalnej rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie nie występuje w ubezpieczeniu chorobowym, w ubezpieczeniu wypadkowym, ubezpieczeniu zdrowotnym.
- Celem tego projektu jest rozszerzenie tej zasady. Rezygnacja z rozwiązania wyjątkowego, stosowanego do tej pory w ubezpieczeniu emerytalnym i rentowym – mówił wiceszef resortu pracy Marcin Zieleniecki.
Zdaniem ministerstwa wprowadzenie rozwiązań pozytywnie wpłynie na finanse Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Resort szacuje, że na skutek zmian, w 2018 r. sektor finansów publicznych zyskałby ok. 5,4 mld zł.
Zniesienie górnego limitu składek dotyczy ok. 350 tys. osób. Stanowi to ok 2 proc. ogółu ubezpieczonych.
Wiceminister Zieleniecki zwrócił uwagę, że dyskusja nad projektem trwa „od jakiegoś czasu”. Przypomniał, że konsultacje społeczne projektu trwają od 26 października, kiedy to skierowano propozycję m.in. do partnerów społecznych RDS. Jak podkreślił, pilny tryb prac nad projektem spowodowany jest tym, że zaproponowane przepisy mają wejść od 1 stycznia 2018 r.
Obecnie przepisy mówią, że roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce na dany rok. W 2017 roku kwota ta wynosi 127 tys. 890 zł. Przyjęty przez rząd projekt przewiduje zniesienie tego limitu.