Fortum SmartLiving to innowacyjna na polskim rynku usługa, która integruje zdalne zarządzanie mieszkaniem i budynkiem. Aplikacja dostosowuje temperaturę i oświetlenie w każdym pomieszczeniu. Informuje o bieżącym wykorzystaniu prądu, ciepła oraz wody, przez co realnie wpływa na świadome zużycie zasobów. Z jednej strony ogranicza wpływ na środowisko, z drugiej zaś zwiększa komfort lokatorów poprzez umiejętne wykorzystanie dostępnych technologii. Pełna kontrola nad urządzeniami pozwala np. wezwać windę jeszcze przed opuszczeniem mieszkania. Usługa ta została przetestowana w ramach pilotażowego projektu realizowanego na osiedlu mieszkaniowym w Sztokholmie.
SmartLiving pokazuje, jakie jest bieżące wykorzystanie mediów i pozwala je dostosować pod kątem potrzeb. Użytkownik może np. zmienić temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach, aby była optymalna dla zdrowia. Mieszkańcy mogą też anonimowo porównywać swoje zużycie z innymi użytkownikami i w ten sposób wyrabiać w sobie proekologiczne i ekonomiczne nawyki. Fortum szacuje, że system pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania do 25% i oszczędności rzędu 20% na rachunkach za wodę oraz prąd. Równocześnie SmartLiving umożliwia sterowanie każdym urządzeniem elektrycznym oraz zdalne monitorowanie sytuacji w mieszkaniu. System wykryje pożar, zalanie, a nawet niedomknięte okno. Dodatkowo, dzięki funkcji komunikacji ze wspólnotą, powiadomi o zdarzeniu sąsiada czy zarządcę nieruchomości.
- Wyobraźmy sobie inteligentne mieszkanie, które dostosowuje swoje funkcje do trybu życia właściciela. Kiedy wychodzimy do pracy, obniża temperaturę, aby pod naszą nieobecność ograniczyć zbędne zużycie. Gaszone są wszystkie światła, dom uzbrajany jest w system bezpieczeństwa, a po zamknięciu drzwi już czeka na nas winda – taki scenariusz uruchamiamy jednym kliknięciem. Jeszcze do niedawna tego typu mieszkania można było traktować eksperymentalnie. Automatyzacja wszelkich urządzeń elektrycznych stała się jednak możliwa. Równocześnie sektor nieruchomości jest coraz bardziej otwarty na tego typu rozwiązania – komentuje Tomasz Śmilgiewicz, odpowiedzialny w Fortum za wdrażanie usługi SmartLiving.
Fortum rozpoczęło wdrażanie usługi SmartLiving cztery lata temu w Sztokholmie. Obecnie z inteligentnego oprogramowania korzystają mieszkańcy ponad 150 nieruchomości w Królewskim Porcie Morskim, modelowym osiedlu w zakresie rozwiązań proekologicznych. Kolejny projekt w stolicy Szwecji wystartował jesienią 2017 roku – realizacja odbywa się w ramach rekultywacji byłego obszaru przemysłowego. W tym roku usługa SmartLiving trafi także na rynek polski.
- Naszą usługę kierujemy do deweloperów – technologia wdrażana jest na etapie budowy nieruchomości i obejmuje wszystkie mieszkania w inwestycji. Oprócz wprowadzenia SmartLiving do nieruchomości odpowiadamy także za serwis i opiekę technologiczną, stąd mieszkańcy mogą mieć pewność, że ich oprogramowanie będzie zawsze aktualne i z czasem będzie zyskiwać nowe funkcje – dodaje Tomasz Śmilgiewicz.
Eksperci Fortum przewidują dalszy rozwój oprogramowania, w oparciu o nowe technologie i bieżące trendy. Już teraz mieszkańcy mogą zintegrować z systemem np. video domofon lub panele słoneczne zamontowane na dachu budynku. Jeżeli osiedle wyposażone jest w odpowiednią infrastrukturę dla samochodów elektrycznych, SmartLiving naładuje je wtedy, gdy cena za energię elektryczną będzie najniższa. Umożliwi również ustawienie tymczasowych kodów wejściowych dla firm sprzątających i serwisujących, co daje praktyczne rozwiązania dla właścicieli wynajmujących mieszkania.
Pełna kontrola nad urządzeniami elektrycznymi w mieszkaniu jeszcze do niedawna pozostawała sferze technologicznych wizji przyszłości. Rozwój oprogramowania typu smart home sprawił, że teraz może podbić rynek nieruchomości. Za sprawą aplikacji SmartLiving Fortum chce pokazać, że ograniczanie wpływu na środowisko może iść w parze z wyższym standardem życia.