Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Ślepota smartfonowa – to nie żart. Okuliści biją na alarm

Na świecie jest coraz więcej osób z wadą wzroku - szacuje się, że 1,6 mld ludzi cierpi z powodu krótkowzroczności. W Polsce już ponad 40% dorosłych dotykają najczęściej spotykane wady: krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. Okazuje się, że spory i niestety negatywny wpływ ma na to m.in. nadużywanie smartfonów. Intensywne korzystanie z najnowszych technologii i spędzanie czasu przed ekranami, nie sprzyjają zachowaniu zdrowych oczu i dobrego wzroku. Okuliści mówią o nowym zjawisku - grożącej nam „ślepocie smartfonowej”. Jednocześnie coraz więcej osób z wadami wzroku decyduje się na zabiegi laserowej korekcji.

na podstawie OpenClipart-Vectors i jonathansautter; pixabay.com / Creative Commons CC0

W Polsce już nawet 20 procent dzieci w wieku szkolnym cierpi na krótkowzroczność, czyli złe widzenie odległych przedmiotów. Na ogół powodem tej wady jest zbyt długie i zbyt częste używanie smartfonów. Dzieci patrzą na nie z małej odległości, niekiedy przez wiele godzin w ciągu dnia.  

- Najnowsze badania pokazują, że dziennie spędzamy nawet osiem godzin patrząc w ekran smartfona. Niestety,  najbardziej narażeni na tzw. ślepotę smartfonową są najmłodsi.   - mówi dr n. med. Katarzyna Skonieczna z kliniki okulistycznej Optegra.

Jednak zagrożenie związane z pogarszającym się wzrokiem dotyczy także dorosłych.
Na świecie udokumentowano dwa przypadki kobiet, które straciły wzrok w jednym oku przez nieprawidłowe używanie smartfona.

- Patrzyły w ekran jednym okiem leżąc na boku, a drugie oko zasłaniały poduszką. Co ciekawe, widzenie powróciło do normy, kiedy przestały w ten sposób  korzystać z telefonu – wyjaśnia dr Skonieczna.

Dla zachowania zdrowia oczu najważniejsze jest codzienne dbanie o wzrok, zapewnianie oczom odpoczynku w czasie pracy przy komputerze, unikanie nadmiernego przeciążania wzroku oraz, a co najważniejsze - regularne badania w gabinecie okulistycznym.  
 
 

 



Źródło: niezalezna.pl, optegra.com.pl, kisp.pl

#smartfon #nowe technologie #oczy #okulista #wada wzroku

redakcja