Nowy program ochrony powietrza przyjął w poniedziałek sejmik województwa śląskiego. Kontekstem jego opracowania jest uchwała antysmogowa, która zaczęła obowiązywać od września br. Oba dokumenty zawierają m.in. podobną perspektywę działań – do 2027 r.
O ile uchwała antysmogowa zakazuje używania określonych paliw i nakazuje stopniową wymianę przestarzałych pieców, program m.in. wskazuje narzędzia ograniczania stosowania niskiej jakości paliw oraz wsparcia samorządów w działaniach na rzecz obniżenia emisji szkodliwych gazów i pyłów.
Nowy program zastąpi dotychczasowy, przyjęty w listopadzie 2014 r. Nowości, które wiążą się z obecnym dokumentem, to m.in. znacznie szersza niż dotąd warstwa analityczna.
Dzięki przystąpieniu województwa śląskiego do koordynowanego przez województwo małopolskie tzw. projektu zintegrowanego LIFE, sfinansowano z tego źródła kluczową część pracy analitycznej, m.in. szeroką inwentaryzację źródeł emisji. Na tej podstawie, a także dzięki modelowaniu jakości powietrza w poszczególnych strefach województwa śląskiego, w programie np. zamieszczono scenariusze zakładające hipotetyczne sytuacje idealne.
Jeden z nich obrazuje jakość powietrza w podziale na poszczególne parametry, np. gdyby wycofać z użytku w indywidualnych paleniskach wszystkie paliwa zakazane uchwałą antysmogową. Inne warianty prognozują np. stan jakości powietrza w razie wymiany wszystkich istniejących kotłów indywidualnych na paliwa stałe – na kotły 5. klasy oraz 4. klasy czy też w razie przechodzenia na ogrzewanie gazowe czy ciepło systemowe.
Program ochrony powietrza precyzyjniej niż dotąd ma też określać zadania dla poszczególnych gmin – wraz z harmonogramem rzeczowo-finansowym działań naprawczych oraz wskazanymi potencjalnymi źródłami finansowania.
Projekt zawiera też m.in. przygotowaną przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu szczegółową metodologię wykrywania nielegalnego spalania i współspalania odpadów w indywidualnych urządzeniach grzewczych.