Kluczowa fabryka Volvo Cars – Torslanda w Szwecji, jest pierwszą fabryką samochodów, która osiągnęła status całkowicie neutralnej dla klimatu.
Najstarsza fabryka firmy w Torslanda jest zasilana neutralną dla klimatu elektrycznością od 2008 r. Obecnie posiada również neutralne dla klimatu ogrzewanie. Połowa energii cieplnej elektrowni pochodzi z biogazu, a druga połowa jest pozyskiwana głównie z ciepłownictwa komunalnego poprzez przemysłowe ciepło odpadowe.
Ustanowienie Torslandy jako naszej pierwszej neutralnej dla klimatu fabryki samochodów to znaczący kamień milowy. Zobowiązujemy się do osiągnięcia neutralności klimatycznej sieci produkcyjnej do 2025 r.
– zapowiada Javier Varela, szef ds. operacji przemysłowych i jakości w Volvo Cars.
Torslanda nie tylko staje się neutralna dla klimatu, ale także stale zmniejsza ilość zużywanej energii. Usprawnienia energetyczne w 2020 r. zaowocowały rocznymi oszczędnościami energii wynoszącymi prawie 7000 megawatogodzin (MWh), co odpowiada rocznemu zużyciu energii w ponad 450 szwedzkich gospodarstw domowych.
W nadchodzących latach zakład planuje dokonać dalszych ulepszeń wydajności, m.in. systemów oświetlenia i ogrzewania, co powinno przynieść dodatkowe roczne oszczędności energii w wysokości ok. 20 000 MWh do 2023 r. Te oszczędności energii są częścią szerszych ambicji Volvo Cars, aby zmniejszyć zużycie energii na samochód wyprodukowany w jego sieci produkcyjnej o 30 proc. w 2025 r.
Neutralny dla klimatu cel produkcyjny Volvo Cars jest częścią planu firmy, jednego z najbardziej ambitnych w branży. Centralnym punktem planu są ambicje Volvo Cars, by zelektryfikować całą swoją ofertę.
Jednak plan wykracza poza eliminację emisji z rury wydechowej poprzez całkowitą elektryfikację, a także dąży do rozwiązania problemu emisji dwutlenku węgla w szerszych operacjach firmy, jej łańcuchu dostaw oraz poprzez recykling i ponowne wykorzystanie materiałów poprzez przyjęcie gospodarki o obiegu zamkniętym.