Z najnowszych deklaracji miejskich władz wynika, że w elektromobilność inwestuje coraz więcej miast. Do 2020 roku wszystkie parkingi „Parkuj i jedź” w Warszawie mają już posiadać stacje doładowań. Choć elektromobilność w Polsce cieszy się coraz większą popularnością, to aby mogła się ona dalej rozwijać, kluczowa jest rozbudowa infrastruktury do ładowania samochodów elektrycznych.
Samochody elektryczne stają się coraz popularniejsze wśród kierowców. W stosunku do ubiegłego roku w 2017 sprzedano niemal trzykrotnie więcej pojazdów tego typu. Co przekonuje do zakupu „elektryków”?
- Jest to idealny samochód do miasta. Mamy coraz większy problem ze smogiem[…] Samochód elektryczny? Nie ma lepszego rozwiązania jeżeli chodzi o poruszanie się po mieście, niż samochód, który nie emituje żadnego CO2 – mówi w rozmowie z infoWire.pl Tomasz Gałaszkiewicz, BMW i Manager w BMW Group Polska.
Dodatkowo użytkowanie tego typu auta jest o wiele tańsze niż w przypadku tradycyjnego samochodu. Za około 6 złotych pokonamy około 100 kilometrów.
Elektromobilność to doskonałe rozwiązanie dla polskich miast. Popularyzacja samochodów z napędem elektrycznym pomoże zadbać o poprawę jakości powietrza, która jest szczególnie ważna w dużych aglomeracjach.
- Powołaliśmy duży program do całej elektromobilności, w który wpisuje się budowa infrastruktury do ładowania taboru elektrycznego operatorów miejskich, a także do ładowania samochodów prywatnych użytkowników. Jako miasto myślimy również nad caresharingiem samochodów elektrycznych, po to aby nasi mieszkańcy żyli bardziej ekologicznie i w czystszym powietrzu. – dodaje Katarzyna Strzegowska, Zastępca Dyrektora ZTM.
Dalszy rozwój elektromobilności zależy przede wszystkim od odpowiedniego zaplecza stacji doładowań. Pierwsze tego typu inwestycje już pojawiają się w największych miastach w Polsce.