Ekrany pozbawione ramek. Większe i bardziej wyraziste wyświetlacze. Podwójne aparaty fotograficzne, potrafiące uchwycić moment z chirurgiczną wręcz precyzją. Biometria. Nie jest tajemnicą, że współczesne smartfony są wręcz naszpikowane nowoczesnymi technologiami, które nie tylko mają za zadanie ułatwiać nam codzienne życie, lecz przede wszystkim sprawdzają się w segmencie biznesowym. Technologiczne innowacje zmieniły sposób, w jaki dzisiaj pracujemy. Jednym ze sztandarowych dowodów tej zmiany jest pióro współczesnego biznesmena.
Dziś sprawdzamy, jak w tej roli odnajduje się S Pen – czyli rysik w smartfonie Galaxy Note8. Czy to narzędzie może zagrozić pozycji tradycyjnego pióra?
Na rynku smartfonów Samsung Galaxy Note8 wyróżnia się zupełnie nowym podejściem do sposobu interakcji z użytkownikiem. Jego wyrazem jest wspomniane już pióro S Pen. To wielofunkcyjne narzędzie, które rozbudowuje interfejs i otwiera przed użytkownikiem szereg nowych możliwości, przydatnych zwłaszcza w biznesie. Wśród nich znajdziemy m.in. możliwość tworzenia szybkich, odręcznych notatek (nawet na wyłączonym ekranie) czy bardziej wymagających szkiców, a także tłumaczenie obcojęzycznych tekstów „na żywo”, możliwość pracy na aplikacjach biurowych bezpośrednio na ekranie smartfonu czy prezentowanie treści bezpośrednio z telefonu na dużym ekranie. Dzięki temu rozwiązaniu smartfon staje się kieszonkowym komputerem, który może przysłużyć się przedsiębiorcom.
Każdy, kto choćby raz próbował uporządkować komórki Excela na smartfonie za pomocą kciuka, doskonale wie, że jest to dość uciążliwe zadanie. W tej roli zdecydowanie lepiej sprawdza się specjalny rysik, a w tym przypadku stylizowany na eleganckie pióro S Pen. W przypadku korzystania z mobilnych wersji aplikacji biurowych to właśnie S Pen znacznie poprawia komfort pracy. Pozwala nie tylko na bieżącą edycję prezentacji na ekranie smartfonu czy zapisywanie notatek, lecz również ułatwi prowadzenie samej prezentacji, zamieniając się np. w laserowy wskaźnik, którym będziemy wskazywać najważniejsze treści na ekranie.
S Pen w Galaxy Note8 pozwala na prowadzenie własnego, cyfrowego dziennika biznesowego. W sytuacji, gdy chcemy zanotować coś na szybko podczas spotkania, okazuje się wręcz nieoceniony. Dzięki funkcji Screen off memo możemy zapisywać odręczne notatki nawet na zablokowanym ekranie. Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się również wówczas, gdy odbieramy ważny telefon służbowy i chcemy zanotować to, co przekazał nam nasz rozmówca, a nie mamy pod ręką żadnej kartki czy długopisu.
Co ciekawe rysik z Galaxy Note8 może także pełnić funkcję cyfrowego tłumacza. Po zaznaczeniu nim niezrozumiałego dla nas tekstu w obcym języku – smartfon wyświetli jego tłumaczenie. Nie trzeba więc co chwila sprawdzać w słowniku znaczenia niezrozumiałych zdań. Wystarczy tylko zaznaczyć je S Penem, a Galaxy Note8 w mgnieniu oka wyświetli ich tłumaczenie.
Aktualnie zyjemy w czasach, w których zawrotną karierę zrobiły terminy „myślenie obrazowe” czy „myślenie wizualne” (ang. visual thinking). Zamiast klasycznych notatek często tworzymy więc dzisiaj tzw. mapy skojarzeniowe czy mapy myśli (mind maps), czyli serie obrazów kojarzących nam się z daną tematyką i ułatwiających zapamiętywanie dzięki systematyzacji materiału. Dzięki S Pen mamy możliwość stworzenia takich obrazów czy szkiców, a nawet animowanych wiadomości czy GIFów, którymi łatwo możemy komunikować się z naszymi współpracownikami.
Galaxy Note8 pozwala na przechowywanie ponad 100 stron cyfrowych notatek, które zawsze mamy pod ręką – i które nigdy nam się nie zgubią, ponieważ wszystkie przechowywane są w bezpiecznej chmurze lub w bezpiecznych folderach.
Można zadać sobie pytanie, po co używać rysika na ekranie urządzeń mobilnych, skoro można wprowadzić do nich treści w inny sposób. Co ciekawe, okazuje się, że tworzenie notatek w taki właśnie sposób wpływa pozytywnie na nasze zdolności zapamiętywania. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców na uniwersytetach: Kalifornijskim, Princeton, Waszyngtońskim czy w Trondheim. Badania wykazały, że informacje zanotowane przez nas odręcznie (np. rysikiem na ekranie smartfonu) zapamiętujemy na dłużej niż te, które po prostu wpisaliśmy z poziomu klawiatury.