W przypadku smart home oraz kategorii Internetu Rzeczy (IoT), to szansa na bardziej zaawansowane działanie inteligentnego domu. W szczególności rozwiną się możliwości zarządzania domem z dowolnego miejsca na świecie, przykładowo za pomocą aplikacji mobilnych. Obecna na targach firma FIBARO zapowiada, że dostępne już teraz na rynku rozwiązania tej marki wraz z wprowadzeniem 5G czeka kolejny etap rozwoju. Chodzi przede wszystkim o szybszą reakcję urządzeń (nie większą niż 4ms), a także lepszej jakości obraz z zamontowanych w domu kamer. To szczególnie istotne w kontekście jednej z ostatnich premier – FIBARO Intercom, inteligentnego domofonu, z którego połączenia odbiera się na telefonie, który opisywaliśmy już na łamach rubryki Nowe Technologie w portalu niezalezna.pl.
Standard 5G umożliwi także wykonywanie bardziej zaawansowanych operacji przez urządzenia IoT. Będzie to lokomotywa napędowa dla rozwoju integracji pomiędzy takimi obszarami jak smart home a automotive. W tym przypadku, dobre działanie obu tych zagadnień zależne jest od podejmowania decyzji przez urządzenia, które muszą obliczyć wiele zmiennych. Wraz z pojawieniem się sygnału 5G będzie to znacznie prostsze.
Ustabilizuje się również jakość połączenia, które od teraz będzie w stanie udźwignąć jeszcze większą ilość urządzeń. To wyjątkowo istotne w przypadku IoT i smart home, gdzie często instalacje obciążone są danymi z kilkudziesięciu urządzeń. Wraz z wejściem 5G problemem nie będzie obsługa nawet setek akcesoriów.
- Temat standardu 5G został bardzo mocno zaakcentowany w trakcie CES. Teraz, w trakcie MWC tą dyskusję kontynuuje świat mobile. Dla klientów FIBARO oznacza to przede wszystkim jeszcze bardziej komfortowe, zdalne zarządzanie systemem inteligentnego domu za pomocą aplikacji mobilnej. Komercyjne rozwiązania technologii 5G, z pewnością umożliwią FIBARO opracowanie nowych rozwiązań w kategorii smart home, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa i integracji z innymi systemami poza domem – tłumaczy Krzysztof Banasiak, wiceprezes Fibar Group S.A.
W trakcie tegorocznej edycji MWC, FIBARO zaprezentowało także możliwości połączenia Systemu FIBARO z rozwiązaniami największych producentów IoT na świecie. Wśród nich znalazły się takie firmy jak Google, Amazon czy Apple. Ponad 175 integracji to dowód szerokiej komplementarności Systemu FIBARO, który może działać w połączeniu z asystentami głosowymi, systemami bezpieczeństwa, oświetlenia, ogrzewania czy urządzeniami multimedialnymi sterującymi domową rozrywką.