- Rejs Niepodległości to wspaniała inicjatywa. Marzyliśmy o tym, by nasza biała fregata mogła pełnić funkcję reprezentacyjną na świecie – powiedział rektor Akademii Morskiej prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski. Ceremonia powitania uczestników Rejsu odbyła się w Gdyni.
20 maja 2018 r. „Dar Młodzieży” wyruszy w rejs dookoła świata dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Sobotnia ceremonia powitania uczestników rejsu miała miejsce na wydziale nawigacji Akademii Morskiej w Gdyni.
- „Dar Młodzieży” już wcześniej wyruszał w rejsy dookoła świata, choćby w latach 1987-1988” – powiedział rektor. Jak zaznaczył, tamten rejs pozostał w pamięci uczestników i organizatorów ze względu na brawurowy manewr, jakim było przepłynięcie pod mostem Harbour Bridge w Sydney. „Manewr ten, obserwowany przez ok. 2 miliony ludzi zgromadzonych na nabrzeżu, do dziś jest dowodem na kunszt polskich żeglarzy” – powiedział rektor.
Jak zaznaczył Zarębski organizacja obecnego Rejsu Niepodległości wymagała sporego wysiłku i zaangażowania, zarówno ze strony Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, jak i Akademii Morskiej w Gdyni. Jego zdaniem, inicjatywa nie tylko zakończyła się sukcesem, ale też osiągnęła wysoką rangę.
Na pokładzie statku wypłyną studenci Akademii Morskiej w Gdyni oraz laureaci konkursu Rejs Niepodległości. „Dar Młodzieży” zawinie do największych portów świata, w tym do Kopenhagi, Dakaru, Kapsztadu czy Singapuru, w których odbędą się wydarzenia promujące Polskę. W Panamie załoga statku weźmie udział w „Światowych Dniach Młodzieży”.
Dla uczczenia Rejsu Niepodległości na Skwerze Kościuszki w Gdyni w dniach 18-20 maja odbywa się szereg atrakcji dla mieszkańców miasta oraz przybyłych gości, m.in. koncert Grzegorza Hyżego, Natalii Szroeder i Justyny Steczkowskiej, pokazy Mappingu 4D i fajerwerków czy darmowe wejścia do gdyńskiego planetarium. 20 maja będzie miała miejsce oficjalna ceremonia pożegnania „Daru Młodzieży” z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.
Więcej: