Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził nową taryfę na dystrybucję paliw gazowych dla Polskiej Spółki Gazownictwa. W konsekwencji od początku 2025 r. wzrosną rachunki za gaz dla najpopularniejszych grup taryfowych.
Jak informuje URE, zatwierdzona 16 grudnia 2024 r. taryfa dla usług dystrybucji paliw gazowych PSG będzie obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia 2025 r. Nowa taryfa przewiduje wzrost stawek opłat dystrybucyjnych średnio o 24,7 proc. w stosunku do stawek zatwierdzonych wcześniej.
Urząd wyjaśnia, że na całkowitą wysokość rachunku za gaz ziemny składają się nie tylko koszty jego dystrybucji (transportu), lecz także koszty zakupu paliwa gazowego. A te również ostatnio wzrosły.
Obserwuj nas w Google News. Kliknij w link i zaznacz gwiazdkę
Przypomnijmy, w drugiej połowie br. przestało częściowo obowiązywać ustawowe mrożenie cen nośników energii, co oznaczało dla odbiorców także wyższe ceny gazu. Według ekspertów Rachuneo.pl obecnie średnia cena 1 kWh gazu wraz z opłatami wynosi 31 groszy za dla klientów indywidualnych. „Zgodnie z przewidywaniami, ceny gazu w 2025 roku mogą wzrosnąć o 15–20 proc. dla odbiorców końcowych” – policzono na Rachuneo.pl.
Rząd przewiduje także ograniczenie działań ochronnych. Ogrzewający domy gazem mocno to odczują, bo od 2021 r. cena gazu dla klientów indywidualnych była podnoszona aż czterokrotnie. Według wyliczeń firmy Houser przygotowanych dla domu o powierzchni 150 mkw. miesięczny koszt ogrzewania gazem w sezonie grzewczym może wynosić 1000–1250 zł. „Cena gazu jest jednym z głównych czynników wpływających na koszty ogrzewania gazem” – czytamy na Houser.pl.
Polski Alarm Smogowy (PAS) oszacował, ile płacimy za ogrzewanie budynków jednorodzinnych po tegorocznej zmianie taryf zatwierdzonych przez URE. W raporcie uwzględniono różne nośniki energii: prąd, gaz, drewno i węgiel. PAS wyliczył, że po lipcowych podwyżkach za ogrzewanie gazem trzeba zapłacić nawet o 20 proc. więcej. Z porównania kosztów wynika, że obecnie właśnie gaz jest poza olejem opałowym najdroższym sposobem ogrzewania. Niekorzystnie wypadają także kopciuchy na węgiel i drewno.
Od nowego roku ogrzewanie gazowe, jak i gotowanie na gazie będą jeszcze droższe ze względu na wspomniany wzrost opłat dystrybucyjnych.
„Od początku 2025 r. taryfa dystrybucyjna, w grupach taryfowych W-1.1, W-2.1 i W-3.6 będzie odpowiadała za 25–36 proc. rachunku za gaz” – wyjaśnia URE.
Okładka weekendowego wydania #GPC wzbogacona o dodatki: Niecodzienna Gazeta Polska oraz program tv⬇️
— GP Codziennie (@GPCodziennie) December 26, 2024
Czytaj od 00:00 na » https://t.co/1HYRtWjbz8
❗️UWAGA: subskrypcja e-prenumeraty:
🔘 pierwsze 30 dni - 2,99 pln ☑️
🔘 kolejne miesiące - 30pln ☑️
📲https://t.co/5oUNtNgoqJ pic.twitter.com/SVJIOGqQ6R