Przedsiębiorca, państwo i administracja mają być partnerami. Przy czym ta ostatnia ma przedsiębiorcy służyć, a nie z góry podejrzewać go o szkodzenie państwu. Takie partnerskie relacje mają wprowadzić zmiany zapisane w Konstytucji Biznesu.
Konferencja pod hasłem „Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany” to seria ogólnopolskich spotkań zorganizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Kolejne odbyły się w Rybniku i Bielsko Białej. Poświęcone są one zmianom w przepisach dla przedsiębiorców, jakie zapisano w Konstytucji Biznesu.
Na spotkaniach z przedsiębiorcami przedstawiciele rządu podkreślają rolę przedsiębiorców we wzroście PKB, w zapewnieniu zatrudnienia oraz stabilizacji sytuacji materialnej dającej poczucie bezpieczeństwa rodzinom pracowników. – Są olbrzymią wartością naszego kraju i zasługują na to, by tworzyć dla nich prawo, które jest przyjazne – podkreślił wiceminister przedsiębiorczości i technologii, Marcin Ociepa.
Konstytucja Biznesu wprowadza m.in. zasadę, że to nie przedsiębiorca ma udowadniać, że coś jest niezgodne z prawem. W polskim systemie sądowo-prawnym istnieje zasada domniemania niewinności, ale nie było w nim dotychczas zasady domniemania uczciwości. – To zawstydzające, że Polska tak długo czekała na tę zasadę. Teraz kontrolujący musi przedstawić jednoznaczne dowody wystąpienia nieprawidłowości. Jeśli pojawi się jakakolwiek wątpliwość, to jest ona rozstrzygana na korzyść obywatela, przedsiębiorcy – wyjaśnił Ociepa. – Urzędnik państwowy, który kontroluje dane przedsiębiorstwo, nie może za wszelką ceną szukać haków, kruczków prawnych, które mają tego przedsiębiorcę pogrążyć – dodał.
Narzędzia wprowadzane przez Konstytucję mają sprzyjać przedsiębiorczości – znajduje się wśród nich zwolnienie z ubezpieczeń społecznych przez pierwsze 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności gospodarczej. Z kolei przez kolejne 2 lata te opłaty są niższe. Co więcej – jak zaznaczył Marcin Ociepa – opłaty na ZUS powinny być proporcjonalne do wielkości przedsiębiorstwa. Z tym związany jest projekt Małej Działalności Gospodarczej, który można podsumować sformułowaniem: Mała firma – mały ZUS.
Kolejną zmianą jest wprowadzenie instytucji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, do którego przedsiębiorcy będą mogli się odwołać od niesprawiedliwych, ich zdaniem, orzeczeń. – Wyposażyliśmy go w szereg instrumentów, które sprawią, że ta funkcja nie będzie rolą symboliczną, ale jak najbardziej realną i prawną – wyjaśnił wiceminister.
Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Patrycja Klarecka, podsumowując spotkanie powiedziała, że Konstytucja Biznesu stworzyła podwaliny pod dobrą współpracę administracji publicznej z przedsiębiorcami. – Jest w niej wiele zasad, które powinny zostać w tej chwili zaimplementowane do bieżącej działalności poszczególnych instytucji, organów i urzędów. One zdecydowanie usprawnią współpracę między tymi dwoma podmiotami – podkreśliła Klarecka.
Z kolei na spotkaniu w Rybniku wiceminister dodał, że od lutego 2019 r. zaczną obowiązywać przepisy Prawa przedsiębiorców dotyczące firm wpisanych do KRS. W ich przypadku zawieszona działalność będzie automatycznie wznawiana po 24 miesiącach od jej zawieszenia.
Podczas spotkania w Bielsko Białej wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych Barbara Loba zapowiedziała natomiast wprowadzenie nowego prawa o zamówieniach publicznych. – Przez skomplikowane procedury straciliśmy cel zamówień publicznych. Tu przecież nie chodzi o procedurę od momentu ogłoszenia postępowania do wyboru najkorzystniejszej oferty. W zamówieniach chodzi o to, by nabyć dobra i usługi, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania państwa – zaznaczyła Loba.
Jesienią MPiT przedstawi kierunki zmian w systemie zamówień publicznych. Aktualnie konsultuje założenia Polityki Zakupowej Państwa oraz koncepcję nowego Prawa Zamówień Publicznych.
Uwagi można zgłaszać do początku lipca. Celem zmian ma być m.in. poprawa jakości zamówień publicznych, zwiększenie ich konkurencyjności i innowacyjności oraz wykorzystanie ich jako ważnego elementu polityki rozwojowej kraju. Dysponowanie pieniędzmi publicznymi ma stać się wydajniejsze. Wzrosnąć ma ilość zamówień realizujących strategiczne cele państwa. Ważnym elementem jest także zwiększenie udziału w zamówieniach podmiotów z sektora małych i średnich firm.
Z danych resortu wynika, że rocznie nawet ćwierć biliona złotych (od 170 do 240 mld zł) jest wydawanych w ramach systemu zamówień publicznych. W 2017 roku zamówienia te stanowiły równowartość ok. 8,2 proc. polskiego PKB.
Artykuł powstał przy współpracy z PARP