10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Coraz więcej firm w Polsce bankrutuje. W dwóch branżach jest naprawdę źle

Coraz więcej firm zgłasza upadłość. Jak wynika z najnowszych danych, w porównaniu do 2023 roku nastąpił 10-procentowy wzrost liczby wniosków o upadłość. Jest też inny powód do niepokoju – coraz mniejsza liczba zakładanych firm.

Przedsiębiorcy nie mają powodów do obaw
Przedsiębiorcy nie mają powodów do obaw
grafika wygenerowana przez AI - civitai.com

Po III kwartałach 2024 r. opublikowano w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz Krajowym Rejestrze Zadłużonych 331 upadłości firm - wynika z najnowszych analiz przeprowadzonych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej.

Obserwuj nas w Google News. Kliknij w link i zaznacz gwiazdkę

Porównując ten okres z upadłościami z poprzednich lat notujemy 10- procentowy wzrost w stosunku do 2023 r.

Poniżej tabela, która przedstawia skalę problemu:

Najwięcej postępowań upadłościowych dotyczy spółek z o.o. 74,02 proc.  i indywidualnych działalności gospodarczych 8,16 proc. 28,4 proc. z nich dotyczy firm z województwa mazowieckiego.  

Najgorzej w przemyśle i handlu

Jeżeli chodzi o działy gospodarki - najwięcej postępowań dotyczy podmiotów zajmujących się przetwórstwem przemysłowym 22,66 proc.  i handlem 20,54 proc. 

Dane Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej przynoszą też kolejny powód do niepokoju. Powstaje coraz mniej firm.  Od stycznia do września 2024 roku powstało ich 269 581. W analogicznym czasie w 2023 roku powstało ich 279 283. 

Przedwyborczych obietnic dla przedsiębiorców ze strony partii tworzących koalicję było bez liku m.in. szybkie zmiany w zakresie składki zdrowotnej. Efektów na razie nie widać, a firmy zaczynają mieć problemy.  

 



Źródło: niezalezna.pl

#upadłość

Tomasz Grodecki