Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Prezes Pekao SA w Davos dla CNBC: w Polsce jesteśmy nastawieni optymistycznie

Trwa drugi dzień Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Na zaproszenie telewizji CNBC Michał Krupiński, prezes Pekao S.A opowiadał o globalizacji, rosnącym optymizmie, wiodącej roli polskiej gospodarki i ambitnych planach Banku Pekao S.A.

Pekao SA

Rano podczas drugiego dnia 48. Światowego Forum Ekonomicznego Michał Krupiński, prezes Zarządu Banku Pekao S.A. udzielił wywiadu dla telewizji CNBC – jednej z największych telewizji biznesowych na świecie. Dziennikarzy interesowało czy Prezes Banku Pekao podziela opinie, że nastroje na tegorocznym Davos są wyjątkowo optymistyczne i czy na pewno nie musimy się niczego obawiać. 

- Jestem obecny w Davos od wielu lat i jeszcze nigdy uczestnicy Forum nie byli w tak pozytywnym nastroju. Powodów do takiego optymizmu jest dużo. Gospodarka amerykańska szybko się rozwija, Chiny przyspieszają, do tego należy dołożyć bardzo szybki wzrost w Polsce i Brazylii. Nawet jeśli nie dostrzegamy braku równowagi w światowej gospodarce, zawsze trzeba być świadomym tego, co stanowi jej najsłabsze ogniwo. Zmianie ulegnie polityka banków centralnych. Świat zmaga się z nierównościami, a południowa Europa cierpi na niską produktywność i kryzys państwa socjalnego. Tego typu problemy łatwiej rozwiązać teraz, bo jak już kryzys nadejdzie, ciężej będzie znaleźć rozwiązanie

– mówił Michał Krupiński, Prezes Zarządu Banku Pekao S.A.

Prezes Krupiński pytany był również o rolę Polski na arenie międzynarodowej i prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego. - W Polsce jesteśmy nastawieni optymistycznie, mamy około 4-proc. wzrost gospodarczy, nasza gospodarka jest otwarta i ściśle związana z gospodarką międzynarodową. Polska jest dużym producentem, co druga osoba w kraju zatrudniona jest właśnie w produkcji i, co zaskakujące, pod tym względem przypominamy Chiny. Polska jest państwem proeuropejskim, ogromnym wsparciem dla Unii Europejskiej i myślę, że nie powinniśmy mieszać polityki wewnętrznej z gospodarką, której siła leży w demografii – dodał Michał Krupiński.

Pytano również o ambicje i plany Banku Pekao S.A. - Bank Pekao S.A. jest drugim największym bankiem w Polsce i największym bankiem korporacyjnym. W sytuacji dużego optymizmu konsumentów w połączeniu z rosnącymi płacami i najniższym bezrobociem, bank może stać się największym kredytodawcą korporacyjnym. Skupimy się na bankowości dla MŚP i nowoczesnych digitalowych rozwiązaniach. Forum w Davos to dla nas doskonała okazja do pozyskania partnerów strategicznych celem implementacji technologii blockchain, uproszczenia procesów i ograniczenia back-office’u – dodał Michał Krupiński.

O technologii blockchain, Prezes Krupiński rozmawiał już zresztą pierwszego dnia Forum podczas dyskusji panelowej „Technologia blockchain a banki”, której organizatorem i gospodarzem była również telewizja CNBC. Prezes podkreślał, że Bank Pekao chce być liderem zastosowania tej technologii m.in. do unowocześniania i upraszczania procesów.

Pekao S.A. jest aktywnym uczestnikiem 48. Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

W pierwszym dniu bank zorganizował panel dyskusyjny.  Wśród zaproszonych znaleźli się m.in. Rafael del Pino, prezes wywodzącej się z Hiszpanii grupy firm budowlanych Ferrovial, Shanu Hinduja, wiceprezes Hinduja Bank czy Leonardo Ferragamo, przedstawiciel włoskiej grupy odzieżowej Ferragamo. „Ambasadorami” Polski podczas dyskusji byli prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego oraz Marek Chrzanowski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. W imieniu gospodarza - Banku Pekao S.A. - dyskusję prowadzili prezes zarządu Michał Krupiński oraz wiceprezes zarządu Roksana Ciurysek-Gedir. 

Dyskusja toczyła się wokół dwóch tematów: polskiej gospodarki i Polski jako dobrego miejsca do inwestowania oraz sukcesji w biznesach rodzinnych. 

- Polska jest otwarta na inwestycje. Mamy konserwatywną, przewidywalną politykę monetarną, mocne przywiązanie do członkostwa w UE oraz wysoki poziom produktywności przekładający się na wzrost gospodarczy

- powiedział prof. Adam Glapiński. 

Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF mówił o pozytywnych zmianach jakie zachodzą w jego organizacji:

- Zmieniamy KNF w ten sposób, aby urząd był bardziej nastawiony prorynkowo, bardziej otwarty na potrzeby ludzi, dla których jesteśmy i działamy. Mogę zapewnić, że każdy przedsiębiorca chcący rozwijać w Polsce swój biznes, chcący realizować swoje idee, będzie traktowany na takich samych, równych zasadach.

Zaproszeni goście dzieląc się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami, pokazali pozytywne nastawienie do inwestowania w Polsce. Jednym z nich był Lance Uglla, prezes IHS Markit, firmy specjalizującej się w ekonomicznej, finansowej i przedmiotowej analizie rynków. Jego firma kilka miesięcy temu otworzyła w Gdańsku nowe biuro. Zatrudnia już 200 specjalistów od analizy danych i zamierza w ciągu 12-15 miesięcy podwoić zatrudnienie. - Chcemy rozwijać się w Polsce. Jakość pracy, zaangażowanie ludzi, poziom zarządzania - wszystko to jest na fantastycznym poziomie - stwierdził Lance Uglla. Z kolei Leonardo Ferragamo z włoskiej grupy odzieżowej Ferragamo poinformował, że jego firma przymierza się do otwarcia sklepów nad Wisłą.

Michał Krupiński podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat Forum i obecności w Davos. - To ważne dla nas, żeby tu być. Widzimy coraz większe przywiązanie do polityki protekcjonizmu gospodarczego na całym świecie, a my chcemy pokazać, że jako kraj wysoko cenimy sobie wspólną przyszłość - powiedział Michał Krupiński. 

Roksana Ciurysek-Gedir, która od początku stycznia pełni funkcję wiceprezes nadzorującą prace Pionu Bankowości Prywatnej, dodała: - Polska gospodarka odnosi coraz większe sukcesy. Obserwujemy jak kolejne pokolenie przedsiębiorców przejmuje stery w firmach rodzinnych i jesteśmy gotowi, aby jako bank być ich partnerem w budowaniu własnego sukcesu. 

 



Źródło: niezalezna.pl

#Pekao SA #Davos

redakcja