Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

"Pracownicze Plany Kapitałowe odniosą sukces, bo Polacy potrafią liczyć"

- Pracownicze Plany Kapitałowe odniosą sukces, bo Polacy potrafią liczyć - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Jak zaznaczył, program zapewnia podwojenie oszczędności oraz pozwala w dowolnej chwili zabrać pieniądze. Jest także - w odróżnieniu od OFE - bezpieczny dla finansów publicznych.

gosiak1980

Jak zaznaczył Borys, "PPK to powszechny program społeczny, który ma zwiększyć bezpieczeństwo Polaków na emeryturze". "To program prywatny i dobrowolny, całkowicie odmienny od OFE" - przekonywał Borys.

Przypomniał, że OFE - z mocy prawa - są częścią publicznego systemu ubezpieczeń społecznych. "Nie tworzyły one żadnych dodatkowych oszczędności, tylko były finansowane ze składki na ubezpieczenie społeczne. Podział tej składki spowodował lukę i deficyt w ZUS oraz konieczność wzrostu długu publicznego" - przypomniał Paweł Borys. "Z OFE nie można było wystąpić i zabrać środków, z PPK w dowolnej chwili będzie można wystąpić i wypłacić środki" - dodał.

"W ustawie o PPK jest wprost zapis o gwarancji prywatności tych środków" - zwrócił uwagę Paweł Borys. "PPK są finansowane z realnych, prywatnych oszczędności, współfinasowanych przez pracodawcę i państwo" - dodał.

"PPK nie będą powodowały wzrostu długu publicznego. Będzie wręcz odwrotnie: będą się akumulowały realne oszczędności krajowe" 

- podkreślił.

Dodał, że "podobne do PPK programy funkcjonują już w większości rozwiniętych gospodarek, są bardzo popularne w krajach skandynawskich". "Niedawno podobny program wprowadziła Wielka Brytania. Funkcjonuje on z powodzeniem w Holandii, Francji, Niemczech" - wymienił.

"Programy podobne do naszego PPK upowszechniły się w gospodarkach na całym świecie i cieszą się dużym zainteresowaniem pracowników. Średnio uczestniczy w nich 70-80 proc. uprawnionych pracowników. Wprowadzamy więc sprawdzony model na innych rynkach"

- podał.

Prezes PFR przypomniał, że "20 lat temu niewielu Polaków byłoby stać na to, aby gromadzić takie oszczędności".

"Obecnie dane GUS pokazują, że ponad 80 proc. polskich gospodarstw domowych stara się oszczędzać. Ale robimy to w sposób nieefektywny; ponad 50 proc. depozytów bankowych to depozyty bieżące, nieoprocentowane"

- zauważył.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Pracownicze Plany Kapitałowe #Polski Fundusz Rozwoju #Paweł Borys

redakcja