Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Powstała optyczna sieć transportowa!

Jak się dowiedzieliśmy, Huawei wdrożył optyczną sieć transportową dla Austriackich Kolei Federalnych (ÖBB). Użyta technologia zapewnia przepustowość 100 Gb/s i możliwość rozbudowy sieci systemów sieci szerokopasmowych. Produkty DWDM OTN firmy Huawei, dostosowane do potrzeb ÖBB, są obecnie wdrażane w wielu miejscach w Austrii i Niemczech.

Silberfuchs; pixabay.com / Creative Commons CC0

Grupa ÖBB, jedno z wiodących austriackich przedsiębiorstw transportu kolejowego, przewozi rocznie 459 mln pasażerów i 115 mln ton towarów. Jest to jeden z najbardziej niezawodnych operatorów kolejowych w Europie, z 96-proc. wskaźnikiem punktualności. Ponad 40 tys. pracowników grupy dba o to, aby każdego dnia prawie 1,3 mln pasażerów bezpiecznie dotrze do celu.

Przy rocznej stopie rozwoju transportu kolejowego na poziomie 10-15 proc. ÖBB borykało się z rosnącym przesyłaniem danych w sieciach szkieletowych, z których korzystało przedsiębiorstwo w celu wysyłki i sprzedaży biletów. Istotne dla przedsiębiorstwa było też zaimplementowanie w szybszych pociągach nowoczesnego sterowania, opartego również na technologiach ICT. ÖBB rozpoczął więc budowę większej liczby stacji kolejowych i zwiększenia dostępnej przepustowości w sieciach lokalnych i szkieletowych, tak aby w efekcie sieć kolejowa obsługiwała 90 proc. powierzchni kraju. Wszystkie obecne i przyszłe stacje mają być wyposażone w systemy monitoringu wysokiej rozdzielczości (HD), inteligentne systemy biurowe i inne rozwiązania do zarządzania ruchem kolejowym. Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na usługi kolejowe w całej Austrii, konieczna była nowa telekomunikacyjna sieć szkieletowa o dużej przepustowości.

Dotychczasowa sieć cierpiała z powodu niewystarczającej wydajności urządzeń, ponieważ ponad 80 proc. jej pasma sieciowego było już używane. Nowe wymagania w zakresie bezprzewodowego sterowania pociągiem, scentralizowanej wysyłki i automatycznych operacji nie mogły zostać spełnione ze względu na brak odpowiedniej przepustowości. Inteligentne biura i nowoczesne systemy produkcyjne musiały zatem zostać połączone z jednolitą, szybką siecią szkieletową, umożliwiającą komunikację i wysyłkę. Ponadto charakterystyka usług kolejowych wymaga, aby systemy komunikacji sieciowej były absolutnie bezpieczne i niezawodne.

Wychodząc naprzeciw wymaganiom ÖBB, Huawei wykorzystał technologie DWDM, powszechnie stosowane na rynku operatorów telekomunikacyjnych, aby zbudować optyczne sieci transportowe. Architektura dopływu i separacji łączy OTN maksymalizuje wykorzystanie przepustowości łącza, umożliwia dostęp do wielu rodzajów usług i znacznie zwiększa elastyczność konfiguracji. Nowa sieć wykorzystuje funkcję wielousługowej OTN (MS-OTN) do obsługi połączeń OTN, wirtualnych obwodów (VC) i połączeń pakietowych, umożliwiając w ten sposób kompleksowe zarządzanie wszystkimi typami usług i tworząc inteligentną sieć, która sprosta przyszłym wyzwaniom. W nowym spójnym systemie przepustowość została zwiększona do 100 Gb/s dla transmisji radiowej lub do 8 Tb/s na każdą parę światłowodów. Przyszłe aktualizacje będą jeszcze bardziej zwiększać przepustowość.

Funkcje Fiber Doctor (FD) i Optical Doctor (OD) wykorzystują automatyczne uruchamianie i optymalizację w celu zminimalizowania kosztów eksploatacji i konserwacji (O&M), które utrzymują sieć w optymalnym stanie. Z kolei mechanizmy ochronne na warstwie elektrycznej i optycznej umożliwiają szybkie przełączanie i eliminują przerwy w pracy. Dzięki tym atrybutom technologie DWDM mogą być wykorzystywane do przesyłania ważnych danych związanych z bezpieczeństwem.

Huawei i NIC Solutions wspólnie wdrożyły nową OTN w 52 lokalizacjach w Austrii i Niemczech, w tym system zarządzania oparty na sieci Ethernet.

 



Źródło: niezalezna.pl, huawei.com

#internet #nowe technologie #komputer #kolej #internet szerokopasmowy

redakcja