- W ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju realizowane jest w tej chwili ponad 300 projektów strategicznych, zaawansowane są one w ponad 50 proc. – mówił w Katowicach podczas konwencji programowej PiS - „Myśląc Polska 2019” minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Z kolei minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że "w 2017 roku na innowacyjność, badania i rozwój przeznaczyliśmy 1 proc. PKB".
Jerzy Kwieciński bierze udział w panelu „Odpowiedzialny rozwój, gospodarka dla ludzi”. Minister mówił o nowym podejściu do rozwoju Polski, które znalazło wyraz w planie Morawieckiego, a potem w „Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” z lutego 2016 roku.
Kwieciński porównał strategię do biznesplanu, który był potem bardzo skutecznie i konsekwentnie realizowany.
W ramach strategii w tej chwili mamy ponad 300 tzw. projektów strategicznych. Zaawansowanie tych projektów jest w tej chwili na 50 proc. Możemy powiedzieć, że udało nam się już zmobilizować na rzecz wsparcia procesów rozwojowych w naszym kraju przez te trzy ostatnie lata 965 mld zł ze środków publicznych
– powiedział.
Minister dodał, że pod koniec 2015 roku groziła nam utrata funduszy unijnych, ale nie przepadło nam ani euro.
W tej chwili jesteśmy absolutnie uznawani jako lider w wykorzystaniu funduszy europejskich, jako naprawdę kraj, który staje się wzorem do naśladowania w transformacji gospodarczej
– podkreślił.
Z kolei minister Jadwiga Emilewicz podczas swojego wystąpienia zwróciła uwagę, że w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju ustalono, że do 2050 r. na badania i rozwój przeznaczymy 2,67 proc. PKB.
Do dziś, zgodnie z danymi za 2017 r., udało się nam przeznaczyć 1 proc. PKB. Jeszcze długa droga przed nami, ale jesteśmy dobrej myśli
– powiedziała.
Szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii przypomniała, że w latach rządów PiS i Zjednoczonej Prawicy wprowadzono m.in. ulgę podatkową na badania i rozwój, która pozwala pokryć 100 proc. kosztów przeznaczonych na takie wydatki. Dodała, że od tego roku działa „rekordowo niski” 5-proc. CIT dla przedsiębiorców komercjalizujących swoje badania.
Dzięki temu dołączyliśmy do liderów Europy, jeśli chodzi o legislację we wspieraniu innowacji
– zaznaczyła.
Jadwiga Emilewicz oceniła, że praktyczne skutki legislacji sprzyjającej innowatorom już widać, gdyż „po ubiegłym roku z ulgi skorzystało dwukrotnie więcej firm:.
Ten system działa
– dodała szefowa MPiT.