Sytuacja finansowa Polaków. Nowe badanie
Zgodnie z informacją Gi Group, blisko 39 proc. respondentów wskazało, że w ostatnim kwartale ich wynagrodzenie wzrosło. Większa grupa (47,6 proc.) twierdzi, że się nie zmieniło, a 13,5 proc., że zmalało. Jednocześnie poprawę swojej sytuacji materialnej w ostatnim półroczu widzi 25,1 proc. ankietowanych. Według 28,5 proc. uległa ona pogorszeniu, a w ocenie 46,4 proc. nie zmieniła się.
Autorzy badania zwrócili uwagę, że pogorszenie sytuacji materialnej najczęściej zauważają osoby zarabiające poniżej 4 tys. zł, (40 proc.). Z kolei w grupie pracowników niższego szczebla 34 proc. deklaruje osłabienie swojej sytuacji materialnej, także pracownicy fizyczni wskazują na pogorszenie - 31 proc. Dla porównania, na stanowiskach kierowniczych odsetek ten wyniósł 20 proc., a poprawę swojej sytuacji widzi 40 proc. Jednocześnie identyczny odsetek kierowników (40 proc.) uważa, że nie uległa ona zmianie.
Osoby deklarujące osłabienie swojej sytuacji materialnej to głównie osoby starsze, w wieku 45-54 lat (34 proc.). Z kolej najmłodsi, w wieku 18-24 lat, najczęściej zauważają poprawę (36,8 proc.); dla porównania w grupie powyżej 55 lat jest to 20 proc.
W zależności od branży, zgodnie z wynikami badania, największy odsetek deklarujących poprawę był w handlu (36,7 proc.). W sektorze tym 29,4 proc. deklarowało pogorszenie się sytuacji materialnej, a 33,9 proc. nie zauważyło żadnej zmiany. Najbardziej na osłabienie wskazywano w transporcie i logistyce (30,8 proc.) i sektorze publicznym (30,7 proc.).
O podwyższeniu wynagrodzeń najczęściej informowali pracownicy fizyczni i produkcji (42,4 proc.). Blisko 11,3 proc. z nich narzekało na obniżki, a 46,4 proc. - na stagnację. Na największe spadki płac wskazywali młodsi specjaliści (19 proc.).
W podziale na sektor, najczęściej na podwyżki (43,1 proc.) wskazywano w handlu, kolejny był przemysł oraz sektor publiczny (po 42,7 proc.). Na obniżkę wypłat narzekali przedstawiciele branży usług (19,6 proc.). Autorzy badania zauważyli, że w przemyśle, mimo wzrostu wynagrodzenia odnotowanego przez blisko 43 proc. osób, na poprawę swojej sytuacji finansowej wskazało niecałe 22 proc.
Cytowany w badaniu Mariusz Lemparty z Grafton Recruitment zwrócił uwagę, że "podwyżki pensji nie pozwalają wielu zatrudnionym na utrzymanie dotychczasowego standardu życia". Według niego może powodować to presję ze strony pracowników na dalsze podwyżki płac. "To duże wyzwanie dla firm ze względu na rosnące koszty działalności, wahania popytu w wielu sektorach i niepewną koniunkturę gospodarczą" - ocenił Lemparty.
Badanie zostało zrealizowane przez SW Research na zlecenie Gi Group Holding na próbie ponad 500 przedstawicieli firm i ponad 500 pracowników. Badanie zostało przeprowadzone w lutym 2025.
Gi Group Poland S.A. jest firmą oferującą usługi HR, w zakresie doradztwa, zatrudnienia stałego i tymczasowego oraz outsourcingu. Przedsiębiorstwo jest częścią Gi Group Holding, które działa w 37 krajach.