Ponad 100-letnią krytą pływalnię miejską w Siemianowicach Śląskich otwarto w piątek po południu po koniecznym kilkunastomiesięcznym remoncie. Przywrócenie zabytkowego obiektu do życia wsparły środki unijne na rewitalizację obszarów zdegradowanych.
Pływalnia miejska w Siemianowicach Śląskich, nazywana często przez mieszkańców „badenhalą”, jest uważana za najstarszy obiekt tego typu w kraju. Jesienią 2016 r. została zamknięta w związku z poważnym rozszczelnieniem niecki basenowej. Miasto zapewniło wówczas środki, które pozwoliły na zakończenie pierwszego etapu prac remontowych.
Roboty te, warte blisko 1,1 mln zł brutto, trwały kilkanaście miesięcy. Objęły przede wszystkim uszczelnienie i wzmocnienie niecki basenowej, wykończenie ścian hali basenowej i filarów płytkami i renowację zabytkowego świetlika. W piątek po południu obiekt po tym etapie prac został oficjalnie otwarty, w pełni będzie można z niego korzystać od soboty.
Kolejny etap modernizacji zaplanowano na najbliższy rok. Prace te obejmą wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ścian piwnic, podświetlenie elewacji, wymianę zniszczonych dachówek, wymianę oświetlenia, modernizację instalacji centralnego ogrzewania wraz z kotłownią i wymianę stolarki okiennej. Koszt tej inwestycji przewidziano na ok. 3 mln zł.
Jak zaznaczył w piątek Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego, rewitalizacja siemianowickiej pływalni jest elementem większej całości obejmującej także przylegający Park Hutnik. Projekt dotyczący całego kompleksu dostał w ubiegłym tygodniu dofinansowanie w konkursie na unijne wsparcie rewitalizacji obszarów zdegradowanych w centralnej części województwa śląskiego
Związek Subregionu Centralnego przypomniał w piątek, że historia siemianowickiej hali sięga 1906 r., kiedy powstał pierwszy projekt budynku. W 1907 r. rozpoczęto budowę obiektu zgodnie z planami autorstwa Emila Twardego z Pszczelnika, natomiast w 1908 roku basen został oddany do użytku mieszkańców.