Jedna z Pasterek w województwie śląskim odbędzie się 170 metrów pod ziemią – w kaplicy św. Barbary urządzonej w jednej z komór Zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu. W kolejnych dniach w Guido odbędą się m.in. koncert chóru i kolędowanie z górniczą orkiestrą.
Pasterce w podziemnej kaplicy św. Barbary będzie przewodniczył jej kapelan, były proboszcz katowickiej archikatedry ksiądz prałat Stanisław Puchała. Oprawę zapewni górnicza orkiestra. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca, możliwość uczestnictwa trzeba potwierdzić w Guido telefonicznie. Zjazdy pod ziemię rozpoczną się na godzinę przed północą. Zjeżdżający muszą mieć na głowach zapewniane przez kopalnię kaski.
Podobne zasady wstępu będą obowiązywały 6 stycznia, kiedy w Guido odbędzie się podziemne kolędowanie z Górniczą Orkiestrą Kopalni Makoszowy. Poprzedzająca je msza rozpocznie się o godz. 19. Biletowany natomiast będzie planowany na 29 grudnia występ w Guido zabrzańskiego młodzieżowego Chóru im. Norberta Grzegorza Kroczka Resonans Con Tutti.
Kopalnia Guido to jedna z największych atrakcji turystycznych województwa śląskiego i jeden z kluczowych obiektów Szlaku Zabytków Techniki tego regionu. Podziemne trasy na poziomach 170, 320 i 355 m corocznie ściągają co najmniej 100 tys. odwiedzających. Obiekt, przy wsparciu m.in. funduszy unijnych, w ostatnich latach był odnawiany i uatrakcyjniany.
W grudniu 2014 r. otwarto tam odnowiony poziom 170. To teraz około kilometrowa, łatwo dostępna trasa muzealna. Koncentruje się ona na trudzie pracy w kopalni z początku XX w. – okresu mechanizacji, postępu technologicznego, ale też kultu św. Barbary w górnośląskim górnictwie.
Głównym elementem trasy jest utworzona w jednej z kopalnianych komór kaplica św. Barbary. Kilka razy w roku odprawiane są tam msze święte. 5 grudnia br. uroczystą Mszę Barbórkową odprawił tam biskup gliwicki Jan Kopiec. Na koniec wydarzenia w kaplicy odsłonięto tablicę upamiętniającą tragiczną katastrofę w kopalni Guido z 5 października 1887 r., w której zginęło 10 górników.
Kopalnia, na bazie której działa Zabytkowa Kopalnia Guido, powstała w 1855 r. W 1967 r. utworzono tam kopalnię doświadczalną, a w latach 1982-1996 funkcjonował Skansen Górniczy Guido. Ponowne otwarcie dla ruchu turystycznego miało miejsce w 2007 r. Od tego czasu Guido odwiedziło ponad 900 tys. turystów, w kopalni zorganizowano ponad tysiąc różnych imprez, a kopalniana szola (winda) zjechała w tym czasie na dół ponad 60 tys. razy.