Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Paliwowi giganci wycofują się z zielonych inwestycji. „Optymizm był nieuzasadniony”

Największe światowe firmy paliwowe wycofują się lub ograniczają zielone inwestycje podjęte w ostatnich latach. Dostrzegalna jest także ucieczka z tzw. zielonych instrumentów finansowych, w tym obligacji i sojuszy bankowych.

wiatraki
wiatraki
pexels - pexels

Niedawno portal oilprice.com zestawił niedawne działania paliwowych gigantów z Europy, które zmierzają do ograniczenia przyjętych w poprzednich latach celów klimatycznych.

Equinor

W lutym 2025 r. norweska firma Equinor ASA wycofał się z deklaracji przeznaczenia co najmniej 50 proc. nakładów inwestycyjnych na OZE i tzw. rozwiązania niskoemisyjne.

Equinor wycofał się również z planów inwestycyjnych w morską energetykę wiatrową w Wietnamie, a także budowy rurociągu wodorowego z Norwegii do Niemiec, mającego przesyłać nawet 10 GW wodoru rocznie.

Shell

Również Shell, w obawie o rentowność, wycofał się z nowych projektów budowy wiatraków na morzu. Gigant wycofał się też - podobnie jak Equinor - z inwestycji wodorowych w Norwegii. Powodem miał być - tak jak w poprzednim przypadku - brak popytu.

BP

W lutym 2025 r. także naftowy gigant BP dokonał resetu zielonej polityki i skierował się w stronę zwiększenia wydobycia paliw kopalnych. Szef koncernu, Murray Auchincloss, stwierdził, że "optymizm wobec tempa zielonej transformacji był nieuzasadniony".

BP zredukowało o 5 mld dolarów fundusz zielonych inwestycji, przy jednoczesnym zwiększeniu budżetu inwestycyjnego w ropę i gaz o 10 mld dolarów rocznie.

Ucieczka z zielonych obligacji

Profil "Informacje giełdowe" w serwisie X, powołując się na Bloomberga, poinformował dzisiaj, że finansowy gigant, JP Morgan&Chase, "jest gotowy spisać na straty swoje zielone obligacje". 

"Emisja zielonych obligacji w USA spadła o 89 proc. rok do roku i to tylko dlatego, że klienci nie mogli się z nich wycofać"

- napisano.

Na przełomie roku w USA było głośno o wychodzeniu wielkich firm finansowych z zielonego sojuszu bankowego - Net-Zero Banking Alliance.

Na liście wycofujących się z zielonego sojuszu banków znalazły się m.in. Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs, Wells Fargo, BlackRock oraz Morgan Stanley. Media opisywały to zjawisko jako "efekt Trumpa".

 



Źródło: niezalezna.pl, oilprice.com

#Zielone inwestycje #inwestycje

Michał Dzierżak