Reżimowe chińskie media potępiły aresztowanie wiceprezes i dyrektor finansowej firmy Huawei Meng Wanzhou. Dziennik Komunistycznej Partii Chin "Global Times" ocenił, że przy braku twardych dowodów została ona "zasadniczo uprowadzona" przez rządy USA i Kanady.
Kanadyjskie ministerstwo sprawiedliwości poinformowało w tym tygodniu, że Meng została aresztowana w Vancouver na wniosek władz amerykańskich, które wystąpiły o jej ekstradycję. Nie podano oficjalnego powodu jej zatrzymania, ale według komentatorów ma ono związek z podejrzeniami wobec firmy Huawei o łamanie sankcji USA na Iran.
Meng aresztowano 1 grudnia – tego samego dnia, kiedy przywódcy Chin i USA zjedli razem obiad w Buenos Aires, dyskutując na temat toczonego przez oba kraje sporu handlowego. Na spotkaniu uzgodnili 90-dniowe "zawieszenie broni" w wojnie celnej, w czasie którego mają być prowadzone dalsze negocjacje.
Chińskie MSZ zażądało natychmiastowego uwolnienia Meng oraz wyjaśnienia, dlaczego została aresztowana. Według źródeł agencji Reutera w administracji w Waszyngtonie prezydent Donald Trump nie wiedział o jej zatrzymaniu. Premier Kanady Justin Trudeau oświadczył, że decyzja zapadła "bez żadnego udziału ani wpływu politycznego".
Państwowa chińska prasa wiąże jednak aresztowanie Meng z konfliktem handlowym USA-Chiny i ocenia je jako element szerszej kampanii Waszyngtonu przeciwko firmie Huawei. -Bez jakichkolwiek twardych dowodów rządy Kanady i USA podeptały międzynarodowe prawo i zasadniczo "uprowadziły" obywatelkę Chin - stwierdził na łamach "Global Times" chiński ekspert Mei Xinyu.
W artykule redakcyjnym gazeta oceniła, że "choć nie ma pełnych informacji na temat tego incydentu, działanie USA jest w oczywisty sposób sprzeczne z konsensusem osiągniętym przez szefów państw Chin i USA w Argentynie (...). To jasne, że Waszyngton złośliwie szuka winy Huaweia".
Podobną opinię wyraził również reżimowy dziennik "China Daily". Według niego "niewątpliwie prawdziwe i udowodnione" jest, że "USA usiłują robić wszystko, co mogą, by powstrzymać ekspansję Huaweia na świecie, po prostu dlatego, że firma ta przeciera szlaki dla konkurencyjnych chińskich firm technologicznych".
USA i niektórzy ich sojusznicy podejrzewają firmę Huawei o niejawne związki z chińskim rządem i obawiają się, że może ona wykorzystywać swoją obecność na zagranicznych rynkach do prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz Pekinu. Nie przedstawiono jednak publicznie żadnych dowodów na tego rodzaju działania chińskiej firmy, a ona sama konsekwentnie tym zarzutom zaprzecza.
W związku z obawami o bezpieczeństwo informatyczne Huawei został już pozbawiony możliwości dostarczania sprzętu agencjom rządowym w USA oraz wykluczony z budowy sieci 5G w Australii i Nowej Zelandii. Według japońskiej i zachodniej prasy zakaz rządowych zakupów sprzętu tej firmy planuje również Japonia.
Po aresztowaniu Meng obowiązki dyrektora finansowego Huawei pełni jego prezes Liang Hua – podała agencja Reutera, powołując się na pracowników przedsiębiorstwa. Meng Wanzhou jest córką założyciela tej firmy, byłego oficera Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej Ren Zhengfeia.