Międzynarodowy Fundusz Walutowy w najnowszym raporcie dotyczącym stanu polskiej gospodarki pochwalił działania podejmowane przez prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego oraz Radę Polityki Pieniężnej. - Polityka pieniężna jest odpowiednio restrykcyjna, a obniżki stóp procentowych powinny rozpocząć się dopiero wtedy, gdy pojawią się wyraźne dowody na spowolnienie wzrostu płac - wskazali autorzy.
Politycy obecnej koalicji w dalszym ciągu próbują postawić szefa polskiego banku centralnego przed Trybunałem Stanu. Kolejne raporty międzynarodowych instytucji są jednak jasnym dowodem na to, iż działania realizowane przez szefa NBP są słuszne.
Najnowszy dokument sporządzony przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który dotyczy przeglądu polskiej gospodarki, zawiera wiele pozytywnych informacji. Wskazano w nim, że "inflacja spadła, przy wsparciu restrykcyjnej polityki pieniężnej, a jej spadek do przedziału odchyleń od celu NBP do końca 2025 roku jest na dobrej drodze, pod warunkiem utrzymania ostrożnych działań".
Do najważniejszych zadań Narodowego Banku Polskiego należy utrzymywanie stóp procentowych na takim poziomie, który będzie dawał gwarancję, iż wzrost cen nie wyrwie się spod kontroli w związku z popytem krajowych kosnumentów oraz przedsiębiorców. W ten sposób określa się właśnie "restrykcyjną politykę pieniężną". Fakt, iż tego rodzaju politykę prowadzi polski bank centralny pod wodzą prof. Adama Glapińskiego, chwalą specjaliści MFW.
„Polityka pieniężna jest odpowiednio restrykcyjna, a obniżki stóp procentowych powinny rozpocząć się dopiero wtedy, gdy pojawią się wyraźne dowody na spowolnienie wzrostu płac i gdy inflacja będzie zdecydowanie zmierzać w kierunku celu”