10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Maląg odpowiada na insynuacje Trzaskowskiego w sprawie bezrobocia. "Gdzie jest ten milion osób?"

- Z danych po zakończonym miesiącu maju stopa bezrobocia wyniosła 6 proc., co stanowi około 1 mln 11 tys. wszystkich osób bezrobotnych łącznie, nie tylko tych, które straciły pracę w wyniku pandemii - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg i zapytała Rafała Trzaskowskiego, gdzie, jego zdaniem, jest ten milion osób bezrobotnych. Szefowa MRPiPS wskazała też na instrumenty tarczy antykryzysowej, które miały na celu ochronić miejsca pracy. "I dzisiaj możemy powiedzieć, że te miejsca są ochronione" - stwierdziła. Dodała również, że dotychczas m.in. w tym celu przedsiębiorcom zostało przekazane 81 mld zł.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Prezydent Warszawy i kandydat KO na prezydenta Polski Rafał Trzaskowski mówił w niedzielę we Wrocławiu, że dziś w związku z pandemią koronawirusa w Polsce prawie milion osób straciło pracę.

"I tu pytam pana prezydenta, dlaczego nie stoi pan przy tych wszystkich, których rząd pozostawił samym sobie. Co pan zrobił dla tych wszystkich, którzy tracą dziś prace?"

- mówił do starającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy.

Odnosząc się do tych słów minister Maląg powiedziała w radiu Wnet, że chciałaby, aby kandydaci rozmawiali na argumenty i pokazywali rzeczywistość. Zapytała Trzaskowskiego, gdzie - jego zdaniem - jest ten milion osób bezrobotnych. "Bo fakty są takie, że z danych po zakończonym miesiącu maju stopa bezrobocia wyniosła 6 proc., co stanowi około 1 mln 11 tys. wszystkich osób bezrobotnych łącznie, nie tylko tych, które straciły pracę w wyniku pandemii" - podkreśliła.

Szefowa MRPiPS wskazała na instrumenty tarczy antykryzysowej, które - przypomniała - miały na celu ochronić miejsca pracy. "I dzisiaj możemy powiedzieć, że te miejsca są ochronione" - powiedziała. Dodała również, że dotychczas m.in. w tym celu przedsiębiorcom zostało przekazane 81 mld zł.

Maląg zwróciła również uwagę, że jej resort obserwuje przyrost ofert prac, których w maju było więcej niż w kwietniu. Podkreśliła, że "mamy tutaj umiarkowany optymizm, bo sytuacja jest dynamiczna, a wychodzenie z kryzysu będzie trwało".

Szacowana przez MRPiPS w czerwcu stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu maja na poziomie 6 proc. jest o 0,2 proc. wyższa w porównaniu do kwietnia. To mniejszy wzrost niż w kwietniu - wówczas stopa bezrobocia wzrosła do 5,8 proc. z 5,4 proc. w marcu. Natomiast w porównaniu z końcem maja 2019 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu maja 2020 r. zwiększyła się o 0,6 pkt proc.

Liczba bezrobotnych w końcu maja br. wyniosła 1 mln 11,7 tys. osób i w porównaniu do końca kwietnia wzrosła o ok. 46 tys. osób, czyli o 4,8 proc.

Z danych zawartych w systemie analityczno-raportowym CeSAR wynika, że chociaż łącznie w maju br. w urzędach pracy zarejestrowało się ok. 104 tys. bezrobotnych, to w tym samym czasie wyrejestrowało się ok. 58 tys. osób.

 



Źródło: niezalezna.pl

#tarcza antykryzysowa #dane #bezrobocie #Rafał Trzaskowski #Marlena Maląg

mz