- Stany Zjednoczone sprzeciwiają się budowie gazociągu Nord Stream 2 po to, by zwiększyć własny eksport gazu ze złóż łupkowych - ocenił niemiecki minister gospodarki i energetyki Peter Altmaier. Przypomnijmy, że na czele konsorcjum Nord Stream AG, budującego rurociąg, stoją były prorosyjski kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder oraz Matthias Warnig, były agent komunistycznych służb specjalnych Stasi.
Przedstawiciel rządu w Berlinie bronił projektu rurociągu i podkreślił, że Unia Europejska powinna zagwarantować, by Ukraina nadal otrzymywała opłaty za tranzyt gazu ziemnego przez swoje terytorium, także po zbudowaniu Nord Stream 2.
Altmaier oskarżył USA o próbę zablokowania tego projektu - budowanego z udziałem rosyjskiego państwowego koncernu Gazprom i konsorcjum kilku europejskich przedsiębiorstw energetycznych - w celu zwiększenia eksportu własnego gazu łupkowego.
"(Amerykanie) poszukują rynków (zbytu), co jesteśmy w stanie zrozumieć, i mogą je tu łatwo znaleźć. Ale (gaz dostarczany z USA) jest o wiele droższy niż gaz dostarczany rurociągiem, więc samo zablokowanie Nord Stream 2 nie zagwarantuje (USA) eksportu"
- podkreślił niemiecki polityk.
Jak dodał, Unia Europejska... stanowczo odpowie na podejmowane przez USA próby przedkładania amerykańskich interesów gospodarczych nad interesy amerykańskich partnerów.
Stany Zjednoczone to nasz przyjaciel i partner i chcemy bronić naszych wspólnych wartości. Ale jeśli obowiązywać ma (zasada) "Ameryka przede wszystkim" (hasło wyborcze prezydenta USA Donalda Trumpa) i (Amerykanie) będą przedkładać własne interesy gospodarcze nad interesy innych, to powinni spodziewać się, że Europa zdefiniuje własne interesy i będzie o nie walczyć
- zaznaczył Altmaier.
Minister, uważany za bliskiego współpracownika kanclerz Angeli Merkel, wypowiedział się w dniu, w którym niemiecka kanclerz w Soczi ma spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej przez Morze Bałtyckie z Wyborga w Rosji do Greifswaldu w Niemczech. Gazociąg, którego budowa w Niemczech ruszyła we wtorek, ma być gotowy do końca 2019 r., gdyż po tym roku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się temu projektowi.
Rosyjski Gazprom zapowiada, że po wybudowaniu Nord Stream 2 tranzyt przez Ukrainę może być utrzymany w "pewnej skali" przy czym strona ukraińska powinna uzasadnić "celowość ekonomiczną nowego kontraktu" tranzytowego.
Nord Stream 2 ma biec równolegle do uruchomionego w 2011 r. gazociągu Nord Stream. Partnerami rosyjskiego Gazpromu w tym projekcie są zachodnie firmy energetyczne: austriacka OMV, niemieckie BASF-Wintershall i Uniper, francuska Engie i brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell.