Coraz więcej osób decyduje się na zmianę tradycyjnego Internetu na światłowodowy, z prędkością nawet do 900 Mb/s. Poprzednio stosowane rozwiązania nie były dostosowane do transmisji tak wielu danych, dlatego obecnie kluczowa jest modernizacja sieci i budowa nowych, które sprostają teraźniejszym oczekiwaniom użytkowników Internetu. To wszystko zapewnia właśnie sieć światłowodowa, w budowę której intensywnie inwestują operatorzy telekomunikacyjni.
Nowoczesny światłowód to przede wszystkim zwiększona szybkość (zarówno pobierania, jak i wysyłania danych liczone w setkach megabitów na sekundę) i stabilność transmisji danych. Światłowód jest też bardziej ekologiczny, gdyż urządzenia w sieci światłowodowej pobierają o wiele mniej prądu niż tradycyjne systemy.
- Jeżeli już ktoś zmieni Internet na światłowodowy nie będzie chciał wrócić do starego. Szybkość Internetu jest nieporównywalnie większa, obecnie nawet ponad 900 Mb/s. Nie ma też limitów ilości pobieranych i wysyłanych danych, a opóźnienia liczone są w pojedynczych milisekundach. To tylko przykłady korzyści, jakie otrzymamy zmieniając Internet na światłowodowy. Zalety te docenią zarówno zwykli użytkownicy Internetu, jak i osoby lubiące gry komputerów - podkreśla Karol Wieczorek PR Manager Netia.
Wykorzystywane światłowody są bardzo cienkie i elastyczne, dzięki czemu łatwe w instalacji. Dlatego podczas montażu światłowodu praktycznie nie ma potrzeby większych ingerencji, które wymuszałby remont w mieszkaniu.
- Często zarządy spółdzielni i wspólnot obawiają się inwestycji w modernizację lub budowę sieci światłowodowych. Do głównych obaw należą zniszczenie klatek schodowych, dodawanie nowych skrzynek, układanie mikrokanalizacji. Zawsze jednak staramy się minimalizować te potencjalne niedogodności. Instalacja w dogodnych warunkach pozwala na bezproblemowe zamienienie okablowania i nie jest w żaden sposób negatywnie odczuwalna dla klienta – wyjaśnia ekspert.
Czas modernizacji jednego budynku – w zależności od liczby klatek i pięter – wynosi od 8 godzin do 3 dni. Jednak sam proces inwestycyjny to nawet kilka miesięcy, co wynika z konieczności stworzenia dokumentacji oraz pozyskania zgód.
Operatorzy przekonują, że raz poczyniony wysiłek będzie procentował przez wiele lat, gdyż dalsze przyspieszanie łączy światłowodowych do nawet dziesiątek czy setek gigabitów na sekundę będzie wymagało jedynie wymiany urządzeń sieciowych, a nie samej sieci. Dzięki temu można szacować, że obecnie układane światłowody posłużą nawet 30 lat.